Європа шукає шляхи заміни військової допомоги США для України

Європа шукає шляхи заміни військової допомоги США для України

Київ  •  УНН

 • 16483 перегляди

Read in English

Європейські країни розглядають варіанти компенсації можливого скорочення американської допомоги Україні. США залишаються найбільшим постачальником зброї, а ЄС потребує $340 млрд щорічно для посилення оборони.

Дональд Трамп неодноразово говорив про швидке звершення війни в Україні. Але його заяви викликають занепокоєння, адже є припущення, що США можуть скоротити військову допомогу, щоб змусити Україну сісти за стіл переговорів із росією. Ці побоювання підсилює призначення Кіта Келлога, ексгенерала США, на посаду "спеціального представника з питань України та росії". Раніше він пропонував призупинити військову підтримку Києва заради завершення війни.

Про це пише УНН з посиланням на Bloomberg.

Деталі

Нові виклики для Європи

Європейські країни не можуть повністю компенсувати можливе скорочення допомоги США найближчим часом. Водночас вони активно збільшують виробництво боєприпасів та артилерії через компанії на кшталт Rheinmetall (Німеччина) та KNDS. Але США все одно залишаються найбільшим постачальником озброєнь для України, особливо в сегменті високотехнологічної артилерії, наприклад HIMARS та M777, яка є критично важливою для української оборони та контрнаступів.

Згідно з даними, понад половина військової допомоги Україні в ракетах та артилерії надходить саме із США. Європейські уряди наразі стикаються з труднощами у фінансуванні зростаючих витрат на оборону.

Литва підтримала ідею Франції щодо відправки військ в Україну27 лист. 2024, 06:42 • 21796 переглядiв

За оцінками Bloomberg, для повного покриття потреб на модернізацію та посилення обороноздатності країни НАТО, ЄС мають збільшити витрати на оборону на $340 млрд щорічно. Проте ідея спільного запозичення коштів залишається табу для окремих членів ЄС, таких як Німеччина. Європа також зіштовхується з проблемами у забезпеченні боєприпасами.

Обіцяний мільйон снарядів для України вдалося надати лише через вісім місяців, а російське виробництво наразі перевищує сукупні зусилля ЄС.

Чи готова Україна до скорочення підтримки?

Україна поступово нарощує власне виробництво зброї, зокрема дронів. Європейські компанії, такі як Rheinmetall, вже відкрили заводи на території України. Проте армія все ще значною мірою залежить від західного постачання, особливо США.

росія, попри втрати, продовжує нарощувати військові витрати, які у 2025 році можуть сягнути 40% бюджету країни. Водночас російські виробничі потужності також мають обмеження, що може створити дефіцит озброєнь до 2026 року.

Чого очікувати від Європи?

Європа має ресурси для нарощування військової підтримки України. За словами генерала Бена Ходжеса, навіть без США західні економіки значно перевищують за потужністю росію. Проте ключовим залишається питання політичної волі. Якщо США скоротять свою роль, Європі доведеться швидше об’єднувати зусилля та розробляти стратегії масового виробництва зброї.

Туреччина вірить, що переговори з забезпечення миру мають вестися за участю всіх сторін війни - Фідан21 жовт. 2024, 13:11 • 17000 переглядiв

Поки невідомо, як зміниться баланс сил на фронті, але зрозуміло одне: підтримка України залишається критично важливою для безпеки всієї Європи.

Якими можуть бути дії Європи:

  • Збільшення власного виробництва артилерійських снарядів, ракет та систем ППО; 
  • Поглиблення співпраці в межах НАТО та ЄС, щоб об’єднати можливості (це може включати спільне виробництво зброї, інтеграцію оборонних систем, а також вдосконалення обміну розвідданими).
  • Залучення нових партнерів і ресурсів. -зміцнення економічної підтримки
  • Створення альтернативних каналів для постачання зброї. - посилення дипломатичних зусиль.

Як зараз діють США?

Президент Джо Байден використовує час, щоб надати Україні військову допомогу. Наразі Байден готує пакет військової допомоги для України на 725 млн доларів.

За словами джерел, пакет включатиме різноманітну зброю, спрямовану на стримування наступу рф. Серед передбачених поставок: протитанкова зброя, міни, безпілотники, ракети Stinger, боєприпаси для систем HIMARS, касетні боєприпаси, які можуть використовуватися у ракетах GMLRS.

Також адміністрація Байдена має $6,5 млрд для передачі зброї Україні, але може не встигнути їх використати до кінця терміну. 

Країни Північної Європи, Балтії та Польщі заявили про посилення підтримки України 27 лист. 2024, 23:22 • 17975 переглядiв