Посли ЄС сьогодні утретє спробують схвалити продовження лібералізації торгівлі з Україною

Посли ЄС сьогодні утретє спробують схвалити продовження лібералізації торгівлі з Україною

Київ  •  УНН

27 березня 2024, 09:00 • 103179 перегляди

Read in English

Посли ЄС знову спробують схвалити продовження угоди про безмитну торгівлю з Україною з компромісною пропозицією збільшити обмеження на імпорт української сільськогосподарської продукції, щоб збалансувати підтримку України та захист інтересів фермерів ЄС.

Посли ЄС сьогодні знову спробують схвалити продовження угоди про безмитну торгівлю з Україною, повідомляє RMF24, пише УНН.

Деталі

Як повідомляється, початок ключової зустрічі - уранці. Це вже третя зустріч представників 27 країн-членів ЄС після того, як тиждень тому з Європарламентом було попередньо узгоджено компроміс, який потім було відхилено через спротив групи країн на чолі з Польщею та Францією. Ідеться про посилення обмежень на імпорт української сільськогосподарської продукції.

Польща та Франція за підтримки групи сусідніх з Україною країн, пише видання, від початку прагнули включити 2021 рік – період, коли імпорт з України був низьким – у розрахунок обсягу квот на українську сільськогосподарську продукцію.

Наразі проект передбачає, що враховується середній показник за останні два роки, коли імпорт вже був високим. Але ця група країн має, як підкреслює Франція, блокуючу меншість і здатна вносити зміни до угоди. "Однак важливий баланс між необхідністю підтримки України та інтересами фермерів ЄС", - сказав дипломат ЄС у коментарі RMF FM.

"Як неофіційно стало відомо,.. компроміс, який розглядається, передбачає – замість усього 2021 року – лише пів року, починаючи з червня. Такий компроміс означав би часткове скорочення надходження українського продовольства", - зазначається у публікації.

Повідомляється, що Франція та Польща також досі намагаються застосувати кількісні обмеження щодо української пшениці, які наразі стосуються лише цукру та яєць, а після компромісу з Європарламентом – також птиці, круп, вівса та меду.

Франція, як зазначається, також прагне включити ячмінь до списку. "Однак це буде дуже важко", - вказує видання. Міністр сільського господарства головуючою у Раді ЄС Бельгії Девід Кларінваль дав зрозуміти у вівторок, що згоди від країн Європейського Союзу не було.

Бельгійці, як повідомляється, дуже неохоче йдуть на поступки, оскільки внесення змін означатиме подальші переговори з Європарламентом і дуже стислий період для затвердження угоди, яка має набути чинності 6 червня ще на один рік. 

Такі ситуації, коли наступні переговори відбуваються після компромісу з Європейським парламентом і попереднього схвалення позиції послами ЄС, стаються в Європейському Союзі дуже рідко, зауважує видання.

"Через протести фермерів і майбутні вибори позиції країн змінилися", - сказав дипломат ЄС, побічно критикуючи досить жорстку позицію бельгійців.

Переговори щодо змін до угоди стали можливими завдяки поправці депутата Європарламенту від PO Анджея Галіцького, ухваленої Європарламентом під час пленарного засідання. Без цієї поправки діяв би текст, запропонований Європейською комісією.

Поштовхом стала і п'ятнична дискусія глав держав і урядів на саміті ЄС у Брюсселі, де президент Франції Еммануель Макрон і прем’єр-міністр Дональд Туск говорили про угоду з Україною, вказує видання.

Нагадаємо 

31 січня Європейська комісія запропонувала продовжити призупинення імпортних мит і квот на український експорт до ЄС ще на один рік, одночасно запропонувавши заходи для пом'якшення можливого впливу цього на фермерів у ЄС. 

У Європарламенті дали перше добро на безмитний доступ до ЄС українських товарів ще на рік, але із правом на обмеження, 7 березня.

19 березня у ЄС відбувся тріалог з питання щодо продовження автономних торговельних заходів для України. 

Однак, 20 березня посли ЄС не змогли схвалити продовження заходів з лібералізації торгівлі для України, мали обговорити це питання на своїй черговій зустрічі через тиждень.

Довідково

Угода про асоціацію між ЄС та Україною, що включає Зону поглибленої та всеосяжної вільної торгівлі, забезпечила українському бізнесу преференційний доступ до ринку ЄС з 2016 року. Відразу після початку російської агресивної війни проти України ЄС запровадив у червні 2022 року автономні торговельні заходи, які дозволяють безмитний доступ для всіх українських товарів на ринок ЄС. Ці заходи були продовжені на один рік у червні 2023 року та закінчуються 5 червня 2024 року.