Долару по 46 не буде? Експерт прокоментував бюджетну декларацію на 2025-2027 роки

Долару по 46 не буде? Експерт прокоментував бюджетну декларацію на 2025-2027 роки

Київ  •  УНН

 • 88754 перегляди

Read in English

За словами економічного експерта Олега Гетьмана, протягом останніх 3-4 років уряду не вдається утримувати закладений у бюджеті обмінний курс, причому фактичний курс є нижчим за прогнозований.

Останні три – чотири роки уряд не витримував валютний курс, закладений у бюджет, ціна валюти виявлялася нижчою ніж закладена у документі. Таку думку в ексклюзивному коментарі УНН висловив економічний експерт Олег Гетьман.

Раніше стало відомо, що у Бюджетній декларації на 2025-2027 роки закладена ціна долара до 46,4 гривні. 

Уряд кожен рік закладає в свій бюджет на наступний рік якийсь певний курс і останні 3-4 роки ніколи він його не витримував. Завжди курс по факту був нижчим, ніж було закладено у бюджет. Це було минулого року, позаминулого. Тож уряд не відгадує і це вже практика останніх 4 років

- зазначив Гетьман.

За його словами, зараз ціна долара виросла, адже спостерігається великий дисбаланс між експортом та імпортом  - близько 30 млрд дол.

Але останнім часом ця тенденція почала покращуватися і дисбаланс цей почав скорочуватися. Тож для того щоб скоротити цей дисбаланс, щоб не було такого великого відтоку валюти - зазвичай всі розвинені країни діють в єдиний спосіб - трохи, буквально на 10% послаблюють свою валюту. Щоб імпорт став трохи дорожчим і менш цікавим споживачу, а внутрішні товари і експорт стали більш цікавими. Тож в такий спосіб єдина розумна аргументація, яка може бути у уряду - це скорочувати торговий баланс, щоб зменшити навантаження на наші золото-валютні резерви, щоб менше витрачати коштів наших міжнародних партнерів, через які зараз тримається стабільно гривня

- пояснив він.

Водночас за його словами, якщо Нацбанк вирішить, що це не доцільно, то НБУ як єдиний великий гравець на валютному ринку може і далі тримати курс в межах 41-42 гривень за долар ще кілька років, якщо йому цього захочеться.

Додамо

Раніше співзасновниця першої в Україні фінтех-екосистеми Concord Fintech Solutions Олена Сосєдка в ексклюзивному інтервʼю УНН не виключила, що до кінця року ціна за долар може вирости  до 44 гривень.

За її словами, основні фактори, що впливають на валютний ринок – це зовнішньоекономічна, політична і військова ситуація в нашій країні. Крім того, валютний курс багато в чому залежатиме від можливості українських виробників експортувати свої товари. Сосєдка також розповіла з якими труднощами  стикається НБУ в управлінні обмінним курсом гривні, балансуванні між девальвацією валюти для підтримки експорту та заходами щодо стримування інфляції в умовах триваючої війни.

Сосєдка раніше відзначала, що майбутнє української банківської системи є об'єктом активного обговорення серед економістів і чиновників. Одна з стратегій розвитку системи полягає в концентрації банківського капіталу і приватизації державних банків. Слід розуміти, що банківська система не існує сама по собі - вона є "лакмусом рівня економічного розвитку країни і трендів, які в ній культивуються". Тому зараз серед важливих питань, які стоять перед банківською системою, експерт відзначила забезпечення зрозумілих і єдиних правил роботи банківської сфери, наприклад, дієвого моніторингу банківських транзакцій та інших важливих умов для розвитку галузі.

В цілому, вважає Олена Сосєдка, що український банківський сектор потребує змін, особливо при реалізації концепції Open Banking-2025, яка є абсолютно новою рольовою моделлю для нашого ринку. При цьому згадані питання стосуються не лише юридичних, а й технічних аспектів, наприклад, єдиних стандартів і способів контролю технічних процесів. Зокрема, це важливо для реалізації тієї ж концепції відкритого банкінгу, яку затвердив Національний банк України.