Відхрестились від ТЕС: як Найєм та Кубраков "захищали" енергетику меморандумами

Відхрестились від ТЕС: як Найєм та Кубраков "захищали" енергетику меморандумами

Київ  •  УНН

 • 342379 перегляди

Read in English

Уряд не зміг належним чином захистити теплові електростанції від російських ракетних ударів, виділивши кошти лише на перший рівень захисту від ворожих ударів. Раніше чиновники вихвалялися "безпрецедентним захистом", не вирішуючи проблему нестачі фінансування для кращої оборони ТЕС.

Уряд не зміг належним чином захистити свої енергетичні об'єкти від російських ударів, незважаючи на вказівки Президента та РНБО. Зруйновані ворожими ударами ТЕС мали лише перший рівень захисту, який не здатен врятувати станції від атаки дронів, не кажучи вже про ракети.

Очільник міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков місяцями розповідав про захист ТЕС, аналогів якому не існує. Підписував меморандуми з сотнями компаній, урядами, фінансовими організаціями, хвалився досягненнями. Проте жодного разу не вказав на проблеми в реалізації рішення РНБО.

Тільки після знищення рф кількох ТЕС з'ясувалось, що на захист від ракет уряд коштів не виділив, а захищати теплову генерацію спеціально створене агентство і не збиралось, бо це не входить у його компетенцію.

Про те як змінились заяви Кубракова і хто має відповісти за зрив організації захисту енергетичних об'єктів, пише OBOZ.UA, передає УНН.

Про проблеми заговорили тільки тоді, коли вони стали очевидними

У жовтні минулого року Президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО, яким уряд зобов'язали захистити енергетичні об'єкти. Спеціально для цього створили Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури. Його очолив Мустафа Найєм. Захистом енергетичних об'єктів також зайнявся міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.

Як зазначає видання, впродовж місяців і Найєм, і Кубраков заявляли про "захист, аналогів якому немає", про "історичний проєкт". Багато розповідали про три рівні захисту: перший – від уламків, другий – від дронів, третій – від ракет.

Для нас це найбільш важливий проєкт, оскільки, згідно з розрахунками, він зможе захистити від найбільших загроз – як-от "Кинджали" або "Іскандери". Усі рішення розроблено й узгоджено з Генеральним штабом. Частина з них уже готова

- заявляв Найєм у грудні 2023-го року.

Про три рівні захисту розповідав і Кубраков.

 Посилення захисту енергетичних об'єктів було серед пріоритетів 2023 року. Ми почали споруджувати три рівні захисту – від уламків, від дронів та від ракет. І в нас є вже підтверджені свідчення, що другий рівень захисту нам допоміг пройти цю зиму

-  казав Кубраков.
Image

Втім, до нещодавніх руйнівних російських атак вони жодного разу не озвучили проблеми з облаштуванням захисних споруд.

Кошти на третій рівень захисту в Кабміні не виділили, захистом ТЕС уряд взагалі не займався, пише видання.

Про все це, як повідомляється, стало відомо тільки після того, як росіяни знищили дві ТЕС і ще кілька - пошкодили. 

Здається, про відсутність дієвого захисту станцій добре знав тільки ворог, вважає OBOZ.UA.  Тоді як українців та міжнародних партнерів щонайменше публічно заспокоювали розповідями про захист, аналогів якому немає.

СEO холдингу MS Capital Максим Шкіль заявив, що питання захисту не було пріоритетним для Мінфіну. Мовляв, Президент поставив завдання ще в жовтні 2022-го, "Автострада" проінвестувала понад 100 млн доларів у матеріали і виробничі потужності, однак на цьому все зупинилось.

Третій рівень захисту не забезпечили, бо на це не виділили кошти.

Ми звертались із листами до Кабінету міністрів щодо виділення фінансування, але жодної реакції нема. З цими проблемами, мільярдними кредитами та боргами ми залишились віч-на-віч. Припускаю, що розрахунок був такий, що обстрілів не буде і, може, якось воно пройде

– додав підприємець.

"росія знищила майже всю теплову генерацію", – заявив Володимир Зеленський 18 квітня. Виявилось, що ТЕС взагалі урядовці не захищали.

Image

"За замовчуванням це відповідальність власників обʼєктів – приватних та державних компаній. Таких як, наприклад, "Центренерго", ДТЕК та інші", – заявив Найєм.

Через обстріли Курахівської ТЕС збитки земельним ресурсам та навколишньому середовищу становлять майже 1 млрд гривень22 квіт. 2024, 08:27 • 19225 переглядiв

Тобто цілу галузь енергетики, критичні об'єкти інфраструктури мали захищати силами держави та приватних підприємців – власників ТЕС. І, звісно, грошей у них на це не було і бути не могло, бо такий захист не передбачений тарифами.

"Ми працюємо над захистом лише розподільчих підстанцій "Укренерго". Це 22 найбільш критичні підстанції основної мережі компанії у 14 областях, з напругою 750 та 330 кВ. Наша команда є замовником робіт з будівництва споруджень другого та третього рівнів захисту – від дронів та ракет. Це не закрита інформація. Проєктна документація в частині типів захисних споруд та характеру інженерного обладнання погоджується Генеральним штабом Збройних сил України, ДСНС та НЕК "Укренерго", – заявив Найєм.

І, звісно ж, власники не змогли забезпечити захист. У "Центренерго" заявляли про виконання робіт з облаштування захисту на Трипільській ТЕС на 100% та Зміївській на 70% лише від уламків (за методологією агентства, це перший рівень захисту). Такий захист не може захистити навіть від прямого влучення дрона. ТЕС же було зруйновано ракетами.

Президент: у нас закінчились всі ракети, які захищали Трипільську ТЕС16 квіт. 2024, 07:45 • 23567 переглядiв

Кубраков підписав десятки меморандумів з урядами та сотнями компаній. Але меморандумами енергетику не захистити.

Замість пошуку коштів для захисту енергетики чи щонайменше спроб публічно озвучити проблеми політик провів десятки зустрічей і підписав численні меморандуми. Якби замість папірців кожен підписант надавав допомогу на укріплення об'єктів енергетики, це хоча б частково допомогло захистити теплогенерацію.

Як зазначається, Кубраков тільки за останні місяці підписав меморандум про взаєморозуміння з найбільшою міжнародною організацією у сфері будівельного консультування, меморандум про співпрацю з Тимчасово повіреним у справах Швейцарії в Україні Андреасом Хубером, меморандум про взаєморозуміння з USAID ПЕБ, меморандум з близько 600 компаній про намір сприяти відновленню України, окремий меморандум підписали з корейським бізнесом. А ще – з Великою Британією та Європейським інвестбанком

Меморандуми не передбачають чітких зобов'язань і є радше декларативними документами. Під час більшості зустрічей були обговорення, зокрема й захисту енергетики. Однак жодного разу політики публічно не звернулись по фінансову допомогу.

Якщо уряд не зміг знайти мільярди для дієвого захисту енергооб'єктів, доведеться шукати десятки мільярдів для імпорту електроенергії, будівництва нових станцій і відновлення того, що було значно пошкоджено. Видання наголошує, що урядовці мають відповісти: хто несе відповідальність за захист ТЕС, що було зроблено для пошуку коштів на третій рівень захисту і чому про проблеми почали казати тільки після знищення значної частини теплогенерації?

Експерти розслідують триваючу екологічну катастрофу, спричинену руйнуванням Росією Каховської ГЕС19 квіт. 2024, 15:30 • 225011 переглядiв