В Україні діятимуть нові правила психіатричних оглядів: що чекатиме пацієнтів у 2025 році
Київ • УНН
МОЗ запроваджує нові вимоги до медзакладів щодо проведення психіатричних оглядів з 1 січня 2025 року. Огляди проводитимуть лише ліцензовані заклади та кваліфіковані лікарі-психіатри, зареєстровані в ЕСОЗ.
Міністерство охорони здоров’я з 1 січня 2025 року посилить контроль над психіатричними оглядами. Нові вимоги стосуватимуться медзакладів, щоб уникнути зловживань та підробок довідок. Про це повідомляє пресслужба МОЗ, передає УНН.
Деталі
Відтепер психіатричні огляди, в тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, проводитимуть лише:
- медзаклади, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю «Психіатрія»;
- медзаклади, які уклали договір із НСЗУ за відповідними пакетами послуг («Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах» та/або «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами» та/або «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах»).
- ліцензовані медзаклади держструктур, таких як Міноборони, МВС (зокрема, ДСНС, Держприкордонслужби, Нацгвардії), СБУ, СЗРУ, Держспецзв’язку, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю «Психіатрія», забезпечують надання меддопомоги та є користувачами електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ).
Зміни передбачають, що огляд проводитиме лише кваліфікований лікар-психіатр, зареєстрований у ЕСОЗ.
МОЗ також інформує, що зміняться правила щодо того, як беруть матеріали для огляду, як визначають особу, яка проходить огляд, і як записують інформацію в електронну систему.
Після огляду лікар видає довідку (форма № 100-2/о), в якій вказано, чи є обмеження для виконання певних робіт. Цю довідку потрібно показати роботодавцю при прийомі на роботу і під час наступних оглядів на роботі. Отримана довідка буде чинною протягом 12 місяців з дати огляду, але по закінченню терміну не обов’язково проводити повторний огляд, якщо людина продовжує працювати.
Зміни спрямовані на забезпечення прозорості та уникнення зловживань у процесі проходження психіатричних оглядів. Всі витрати на ці огляди буде нести роботодавець. Ці зміни допоможуть зробити процес більш прозорим і уникнути можливих маніпуляцій з підробленими довідками.
Наразі в Україні працює 904 медзаклади, які можуть забезпечити проведення таких оглядів по всій території країни.
Нагадаємо
Міністерство охорони здоров'я України скасувало понад 30 паперових медичних форм та документів, переходячи на електронний облік. В ЕСОЗ вже внесено понад 3 млрд електронних медичних записів, формуючи єдиний цифровий медичний простір.