Сьогодні День українських миротворців: створення першого батальйону, найвдаліші місії, втрати
Київ • УНН
Україна, як незалежна держава, вперше долучилася до миротворчих контингентів ООН у 1992 році на території Югославії, де йшла кривава громадянська війна.
Сьогодні, 15 липня, в Україні вшановують військових, які брали участь у різноманітних миротворчих місіях під егідою ООН. Подія була започаткована постановою верховної Ради у 2013 році, пише УНН.
Україна, як незалежна держава, вперше долучилася до миротворчих контингентів ООН у 1992 році на території колишньої Югославії, де йшла кривава громадянська війна.
Для участі у Силах ООН з охорони (UNPROFOR) всього лише за три тижні був сформований 240-й окремий спеціальний батальйон, до якого були долучені. 67 офіцерів і прапорщиків, 345 сержантів і солдатів та 95 одиниць техніки.
Командиром батальйону став полковник Володимир Сидоренко.
Набирали у миротворці виключно добровольців. Зарплату їм пропонували приблизно 500 доларів на місяць для рядових і 800-850 - для офіцерів.
Саме 240-й окремий спеціальний батальйон і поніс перші втрати – після мінометного обстрілу у шпиталі помер старший лейтенант Сергій Топиха. Загалом, у рамках саме цієї місії загинули 15 українських миротворців.
За період з 1992 року по 2022 рік 44 тисячі українських миротворців взяли участь у 36 місіях в Європі, Азії та Африці. Загинуло 57 осіб.
Найбільше українських військових загинули під час миротворчої місії в Іраку у 2005-2008 роках – 18 чоловік.
Саме завдяки українським миротворцям криваву різанину, яку боснійські серби в липні 1995 року влаштували у Сребрениці, їм не вдалося повторити у сусідньому мусульманському анклаві Жепа.
Незважаючи, на спроби штурму та постійні мінометні обстріли українські миротворці не покинули цивільне населення напризволяще.
Розпочалися перемовини, які завершилися евакуацією мирного мусульманського населення з Жепи.
На момент повномасштабного російського вторгнення українці брали участь у п’яти миротворчих місіях: 40 осіб у Косово, 56- у Кот-д’Івуарі, 13 – ДР Конго, 20 – Малі та 10 військових спостерігачів у Молдові.
7 березня 2022 року Зеленський підписав указ про відкликання усіх українських миротворців та долучення їх до протидії російській агресії.