Закритий конкурс на посаду очільника Фонду гарантування вкладів недоцільний і суперечить вимогам МВФ – політолог

Закритий конкурс на посаду очільника Фонду гарантування вкладів недоцільний і суперечить вимогам МВФ – політолог

Київ  •  УНН

 • 91709 перегляди

Read in English

Політолог Ігор Рейтерович наголошує на необхідності проведення відкритого конкурсу на посаду директора ФГВФО, як вимагає МВФ. Експерт вважає, що Україна отримає кредит МВФ, якщо виконає стандартні умови.

Конкурс на посаду директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб повинен бути відкритим, адже зараз немає доцільності проводити його у закритому режимі. Окрім того, прозорої процедури призначення вимагає Міжнародний валютний фонд. Таку думку в ексклюзивному коментарі УНН висловив політолог Ігор Рейтерович.

Контекст

У вересні в Україні розпочне роботу місія МВФ у контексті підготовки до пʼятого перегляду програми розширеного фінансування. Експертні обговорення фокусуватимуться на стані виконання Україною умов Меморандуму про економічну та фінансову політику. Одним із пунктів документа є розробка процедури та проведення навесні 2025 року конкурсу на посаду очільника ФГВФО.

З приводу відкритих конкурсів на ФГВФО тощо, тут такий момент, що обмеження були запроваджені у звʼязку з дією правового режиму воєнного стану. Деякі такі конкурси, мовляв, не доцільно проводити, оскільки є певні питання з точки зору безпеки під час війни. Думаю, що ми якраз це виправимо, оскільки в Офісі президента це питання розглядали і вирішили принаймні в окремих сферах до відкритих конкурсів повернутися. На скільки встигнуть це зробити - складно сказати, але переконаний, що певні кроки і призначення будуть. І цього буде достатньо для МВФ, щоб зрозуміти, що процес пішов і, відповідно, вони можуть гроші далі виділяти

 - зазначив Рейтерович.

За його словами, окрім відкритого та прозорого конкурсу на очільника Фонду гарантування вкладів, МВФ також вимагає від України виконання низки стандартних умов. Зокрема, йдеться про збалансування державного бюджету, покращення фінансового контролю, фінансового моніторингу.

Верховна Рада зі своєї сторони практично всі необхідні зміни до діючого законодавства внесла, оскільки це питання ще раніше піднімалося. Тому з нормативно правової точки зору до нас особливо питань немає. Думаю, що ми без великих проблем отримаємо цей кредит, якщо якісь екстраординарні речі тільки не відбудуться, повʼязані з якимись корупційними проявами, чи чимось таким. Оскільки є політичне розуміння необхідності цієї підтримки України

- зазначив Рейтерович.

Нагадаємо

Після звільнення Світлани Рекрут з посади директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів обовʼязки очільника виконує її заступниця Ольга Білай. За даними ЗМІ, попри вимоги МВФ, Адміністративна рада Фонду планує призначити нового керівника в закритому режимі. Наразі розглядають дві основні кандидатури – Білай і очільник Управління роботи з проблемними активами Нацбанку Павло Поляруш, якого журналісти називають головним претендентом на цей пост. 

За даними ЗМІ, Поляруш неодноразово виїжджав за кордон після початку широкомасштабного вторгнення рф в Україну. Зокрема, журналісти повідомили, що у листопаді 2022 року він отримав дозвіл на виїзд за межі країни від одіозного ексзаступника міністра оборони, який наразі є підозрюваним у корупційних злочинах. Дозвіл нібито був виданий Полярушу на виїзд за кордон на елітному автомобілі Lexus за гуманітарною допомогою. Водночас на яких підставах Поляруш їздив за кордон з лютого по листопад 2022 року, поки не відомо.

Член Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури Микола Величкович вважає, що правоохоронці повинні розібратися з виїздами Поляруша за кордон. А член Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони Геннадій Касай не виключає, що у Поляруша можуть виникнути через це проблеми під час проходження спецперевірки як кандидата на посаду директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.