ЄБРР погіршив прогноз зростання економіки України у 2025 році до 3,3%
Київ • УНН
ЄБРР знизив прогноз зростання ВВП України на 2025 рік до 3,3%. Прогноз на 2026 рік залишається на рівні 5% за умови припинення вогню.

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) погіршив прогноз зростання ВВП України у 2025 році до 3,3% з 3,5%, прогноз на 2026 рік не зміниться на рівні 5% за умови припинення вогню, повідомили в організації у вівторок, пише УНН.
Очікується, що зростання ВВП України сповільниться до 3,3% у 2025 році, а нещодавні світові торговельні конфлікти додадуть додаткових ризиків до і без того високої невизначеності, пов’язаної з війною росії проти країни
У попередньому звіті в лютому прогнозувалося зростання на 3,5% в 2025 році.
При цьому ЄБРР зберігає прогноз зростання реального ВВП України в 2026 році без змін на рівні 5% за умови припинення вогню та отримання вигод від післявоєнної реконструкції.
Зовнішнє фінансування для підтримки бюджету України забезпечено на 2025 рік, ідеться у звіті. Але з середини 2024 року спостерігалося уповільнення економічного зростання та прискорення інфляції через вплив війни, яка почалася з російським вторгненням у лютому 2022 року.
Зростання реального ВВП у 2024 році, як зазначається, помітно сповільнилося з понад 5,0% у першій половині року до приблизно 2,0% у другій половині, у результаті чого загальний показник знизився до 2,9%. Причини, за даними ЄБРР, включали дефіцит електроенергії внаслідок російських атак, слабкі врожаї та гостру нестачу робочої сили в економіці, спричинену вимогами війни.
"У той час як сільське господарство, виробництво енергії та торгівля занепали, інші сектори продемонстрували стабільне зростання, попри складні умови та війну", - зазначили у ЄБРР. Підприємства, як вказано, продемонстрували стійкість і адаптивність, що в поєднанні зі злетом у 2024 році Чорноморського торговельного коридору України призвело до відновлення зростання експорту після двох років різкого падіння.
Зовнішнє фінансування, як повідомляється, залишилося на рівні 2023 року, покриваючи дефіцит поточного рахунку та дозволяючи Україні підтримувати адекватні офіційні валютні резерви. Відновлення інфляції наприкінці 2024 року, зазначається у звіті, стало наслідком зростання вартості електроенергії та високого зростання реальної заробітної плати. Україна відмінила прив’язку своєї валюти в жовтні 2023 року, відтоді вартість гривні впала приблизно на 10 відсотків щодо долара США, додали у ЄБРР.
"У березні 2025 року інфляція становила 14,6%, і очікується, що вона залишатиметься високою в першій половині 2025 року, але до кінця року має впасти до однозначного числа. У відповідь Національний банк України підвищив облікову ставку на 250 базисних пунктів з грудня 2024 року, досягнувши 15,5% на початку березня 2025 року", - зазначається у звіті.
Стабільне зовнішнє фінансування від ЄС у межах Ukraine Facility та доходи від заморожених російських активів, надані країнами G7, як повідомляється, "повністю покриють зовнішній і фіскальний дефіцит у 2025 році, підтримуючи макроекономічну стабільність". Очікується, що сильний стимул від державного споживання та збільшення військових закупівель у вітчизняній промисловості підтримають економічне зростання, зазначили у ЄБРР.
ЄБРР, найбільший інституційний інвестор України, як вказано, значно збільшив свою підтримку у відповідь на війну. За останні три роки Банк виділив Україні понад 7 мільярдів євро, у тому числі 2,4 мільярда євро в енергетичний сектор, підтримуючи реальну економіку, додали у ЄБРР.