Ямайка крокує до республіки: подано законопроєкт про зміщення короля Чарльза

Ямайка крокує до республіки: подано законопроєкт про зміщення короля Чарльза

Київ  •  УНН

 • 15364 перегляди

Read in English

Уряд Ямайки представив законопроєкт про усунення короля Чарльза з посади глави держави. Країна планує перейти до республіканської форми правління через референдум.

Уряд Ямайки розпочав процес переходу до республіки, представивши законопроєкт про усунення короля Чарльза з посади глави держави. Пише УНН з посиланням на The Guardian.

Ямайка розпочала процес відмови від конституційної монархії, представивши в парламенті законопроєкт про усунення короля Чарльза з посади глави держави та перехід до республіки.

Після здобуття незалежності в 1962 році Ямайка, як і багато колишніх британських колоній, зберегла британського монарха як символічного главу держави. Його функції виконує генерал-губернатор, але посада здебільшого має церемоніальний характер і сприймається як спадок колоніального минулого. У разі ухвалення нового законодавства главою держави стане президент Ямайки з такими ж символічними повноваженнями.

Міністр юстиції та конституційних справ Марлен Малаху Форте, яка представила законопроєкт, зазначила, що ініціатива є відповіддю на численні заклики громадян внести зміни до конституції країни.

"Щороку, коли ми святкуємо незалежність 6 серпня, нації пропонується поміркувати про свої досягнення з моменту здобуття незалежності і про те, що ще належить зробити, і щороку задається питання, коли ми скасуємо монархію і матимемо ямайського главу держави", - сказала вона в інтерв'ю "Guardian".

Законопроєкт також вплине на визначення громадянства Ямайки та змінить політичну структуру країни, зокрема через розширення Сенату за рахунок незалежних від політичних партій сенаторів.

Для ухвалення законопроєкту необхідно пройти кілька етапів, включаючи розгляд у спільних комітетах, голосування в парламенті та проведення національного референдуму. Однак ініціатива може зіткнутися з перешкодами. Опозиційні партії вже висловили занепокоєння щодо часу розгляду законопроєкту напередодні національних виборів наступного року та відсутності положень про заміну британської Таємної ради Карибським судом як вищою апеляційною інстанцією Ямайки.

"Ми не вважаємо, що ви можете сказати, що ви повністю деколонізовані, якщо ви все ще зберігаєте Таємну раду як найвищу судову інстанцію. Ви не можете піти від короля, але все одно повинні звертатися до нього, коли хочете, щоб правосуддя було здійснено для вашого народу - і в цьому контексті Таємна рада як вища судова інстанція є анахронізмом", - заявила сенатор Донна Скотт-Моттлі, прес-секретар з питань правосуддя від головної опозиційної Народної національної партії.

Вона також зазначила, що опозиція готова працювати над законопроєктом у співпраці з урядом. "Це питання не про політичні партії, а про нашу націю, наш народ і завершення шляху до повної незалежності для Ямайки", – підкреслила вона.

Малаху Форте зазначила, що уряд прем’єр-міністра Ендрю Холнеса застосовує поетапний підхід до реформ, і наступним кроком стануть питання, пов’язані із судовою системою.

"За ці роки було виконано багато роботи, але нам так і не вдалося винести законопроєкт на розгляд парламенту. Прийняття змін потребує ухвалення законопроєкту про судову реформу", – пояснила вона.

У самому Кінгстоні новина про законопроєкт викликала неоднозначну реакцію серед місцевих жителів.

"Британці насправді не роблять нічого суттєвого для нашої країни, тому немає сенсу мати їх на чолі держави. До того ж, нам важче поїхати в Англію, ніж в будь-яку іншу країну ... так що, будь-що-будь, покінчіть з монархією", - сказала Морін Браммер.

Нагадаємо

Сенаторка від корінного населення Лідія Торп висловила свій гнів з приводу візиту британського монарха до австралійського парламенту.