Жінок братимуть на військовий облік: за яких умов

Жінок братимуть на військовий облік: за яких умов

Київ  •  УНН

 • 15401 перегляди

Read in English

Комітет ВР рекомендував ухвалити законопроєкт про добровільний військовий облік жінок. Документ передбачає можливість взяття на облік жінок, які бажають проходити базову військову службу.

Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки рекомендував парламенту ухвалити урядовий законопроєкт у першому читанні, який серед іншого передбачає взяття жінок на військовий облік військовозобов'язаних, які виявили бажання проходити базову військову службу.

Про це пише УНН з посиланням на картку законопроєкту №12076 та висновок профільного комітету.

Деталі

Комітет рекомендує Верховній Раді включити проект закону (реєстр. № 12076) до порядку денного та за результатами розгляду законопроекту в першому читанні прийняти його за основу, доручивши Комітету доопрацювати зазначений законопроект з урахуванням поправок і пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Ради у другому читанні

- йдеться у висновку комітету. 

Відповідно до законопроєкту, який був внесений до Ради Кабінетом міністрів наприкінці вересня, передбачає, що жінки, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком і які виявили бажання проходити базову військову службу, безпосередньо перед направленням для її проходження беруться на військовий облік призовників.

Після проходження базової військової служби звільнені з військової служби жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних. Законопроєкт також змінює порядок постановки призовників на військовий облік. Наразі взяття на військовий облік чоловіків, яким виповнилося 17 років, підлягають взяттю на військовий облік протягом січня - березня.

Кабмін пропонує встановити період з 1 січня до 31 липня. Стати на військовий облік чоловікам у віці 17 років можна через Єдиний держреєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів, або особисто в ТЦК та СП. Поважними причинами не проходження електронної ідентифікації, або неприбуття до ТЦК та СП можуть бути:

  • хвороба;
  • перешкода стихійного характеру;
  • проживання (перебування) під час дії особливого періоду на тимчасово окупованої рф території України, де ведуться бойові дії.

Якщо чоловіки у віці 17 років не стали на військовий облік, то вони беруться на нього тільки після особистого прибуття до ТЦК з одночасним притягненням до відповідальності згідно із законом, при умові досягнення ними 18 річного віку.

Доповнення

Закон про посилення мобілізації, який набув чинності 18 травня, передбачає введення базової загальновійськової підготовки замість строкової служби, яка буде проводитися у вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, навчальних частинах (центрах) Збройних Сил України тощо.

Базова загальновійськова підготовка проводиться з метою здобуття громадянами України військово-облікової спеціальності, навичок і умінь, необхідних для виконання конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України

- йдеться у законі.

Відповідно до закону, вона повинна розпочатися з 1 вересня 2025 року. Базову військову підготовку проходитимуть чоловіки у віці від 18 до 25 років, а жінки - добровільно. Також після 18 травня чоловікам у віці від 25 років до 60 років необхідно було оновити військово-облікові дані.

В законі міститься норма, за якою жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.

Вони можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час у добровільному порядку.

Жінки, які мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, можуть стати на військовий облік за особистим бажанням.