Як рф отримує мікросхеми для ракет і винищувачів: схема через компанії лукашенка

Як рф отримує мікросхеми для ракет і винищувачів: схема через компанії лукашенка

Київ  •  УНН

 • 16082 перегляди

Read in English

білоруські компанії, пов'язані з лукашенком, заробили $125 млн на поставках мікросхем для російської військової техніки. Серед поставленої продукції - заборонені західні компоненти для ракет і винищувачів.

білоруські компанії, пов'язані з оточенням диктатора олександра лукашенка, допомагають росії обходити санкції, поставляючи мікросхеми для її військової техніки. За два роки вони заробили понад $125 млн, включно з продукцією західного виробництва, забороненою до експорту. Пише УНН із посиланням на розслідування "Білоруського розслідувального центру".

З вересня 2022 року по червень 2024 року білоруські компанії заробили понад $125 млн на поставках мікросхем до росії. Що цікаво, частину з них - майже на $400 тис. - вироблено у США і країнах Євросоюзу, хоча таку продукцію заборонено до продажу в росію і білорусь із початку повномасштабної війни. Але заборони не зупинили: за 22 місяці з білорусі в росію було відправлено майже 10 тисяч мікросхем західного виробництва.

Одним із ключових гравців виявилася компанія "Алексвіт лтд", яка відправила в росію 131 мікросхему виробництва США, Німеччини та Фінляндії. Цією фірмою керує Сергій Борисюк, який раніше працював у державному митному комітеті білорусі. Після початку війни виручка компанії потроїлася і 2023 року становила $247 млн. Крім мікросхем, компанія постачає в росію шини та інші санкційні товари.

Не відстає і "Логістична Компанія Восток", яка продала понад 1,5 тис. мікросхем із грудня 2022 до березня 2023 року. Її власник Олексій Матвєєв пов'язаний із Сергієм Тетеріним, близьким до олександра лукашенка бізнесменом, який перебуває під санкціями ЄС.

Мікросхеми, поставлені з білорусі, використовуються в російській військовій техніці, такій як винищувачі Су-34 і Су-35С, ракети "Калібр" і безпілотники "Оріон". Ці пристрої допомагають завдавати ударів по Україні, включно із застосуванням керованих авіабомб. Серед виробників таких мікросхем - американська компанія Intel.

Компанії, пов'язані з оточенням лукашенка, активно шукають способи обходу санкцій. Наприклад, "ОФС-Експорт", пов'язана з "гаманцем" лукашенка Олександром Шакутіним, відправила до росії понад 1 200 мікросхем, а "Торговий дім Експортторг", пов'язаний з колишнім помічником Віктора Лукашенка Олександром Зайцевим, продовжує експортувати санкційні товари, включно з технікою Apple і моторним мастилом.

Ці схеми - лише верхівка айсберга. білоруські компанії продовжують постачати заборонені товари в росію, порушуючи міжнародні обмеження, і отримують від цього величезні прибутки. Однак наслідки для них можуть виявитися набагато серйознішими, особливо якщо санкційний тиск з боку Заходу посилиться.

Доповнення 

Варто зазначити, що росіяни постійно намагаються модифікувати та модернізувати всі наявні у них типи ракет та дронів, які застосовують для атак по Україні. Фахівці КНДІСЕ у коментарі УНН розповіли, про які саме особливості йдеться та яку роль відіграють західні комплектуючі у змінах ворожої зброї. Ворог використовує не лише західні компоненти. За словами директора Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Олександра Рувіна, компоненти до БПЛА, якими ворог атакує Україну, постачають близько 50 виробників з Китаю. Крім того, експерти КНДІСЕ встановили, що російські ракети Х-69, якими окупанти бʼють по Україні, створені з кількох видів озброєння і мають іноземні комплектуючі

Нагадаємо

Європейський Союз розглядає нові санкції проти китайських компаній за допомогу терористичній державі в розробці БпЛА, що використовуються у війні проти України.