В Україні спостерігається зростання прибічників переговорів з рф, але за належних передумов – опитування
Київ • УНН
64% українців проти переговорів з РФ без гарантій безпеки від Заходу. Порівняно з минулим роком зменшилась кількість противників компромісів, але більшість все ще проти поступок щодо мови та армії.
Понад 60% українців вважають, що на переговори з росією йти не варто, якщо Україна не отримає реальних безпекових гарантій зі сторони Заходу.
Проте українці стали дещо відкритішими до деяких компромісів на можливих переговорах із росією, але це не стосується, наприклад, таких питань як надання російській мові статусу державної чи скорочення чисельності ЗСУ.
Про це УНН повідомляє з посиланням на опитування "Зовнішня політика і безпека.
Настрої українського суспільства" проведене "Інфо Сапієнс" на замовлення Центру "Нова Європа", передає УНН.
Найкраща гарантія безпеки – ядерна зброя і НАТО
Опитані українці приблизно в рівній мірі вважають найкращими гарантіями безпеки України – розробку державою ядерної зброї (31,3%) і поступовий вступ до НАТО (29,3%). Інші варіанти гарантування безпеки є менш популярними
Так, в ефективність оборонного союзу зі США вірить 11,2%, покладатися на миротворців ООН готові 8,9% українців, а в ефективність військ європейських країн на території України вірить ще менше респондентів – лише 6,4%.
Зазначається, що не можна виключати, що на відповіді впливала також думка, наскільки та чи інша опція взагалі реалістична. Майже однаковий показник щодо розробки української ядерної зброї і членства в НАТО може демонструвати боротьбу двох головних підходів – між суверенізованим підходом щодо посилення безпеки і вірою в колективну оборону.
Скепсис щодо переговорів із росією
64,1% українців вважає, що на переговори з росією йти не варто, якщо Україна не отримає реальних безпекових гарантій зі сторони Заходу. Аргумент – росія знову почне війну після нетривалої паузи. Близько 30% опитаних виступають за переговори у будь-якому випадку, оскільки в України, на їхню думку, немає ресурсів для війни на виснаження
Загалом серед українців домінує переважно скептичне ставлення до "переговорів заради переговорів". Найбільше за переговори виступає вікова група 30-39 років (майже 40%). Регіональний вимір прибічників переговорів такий: Київ найбільш недовірливий (лише 18%), майже стільки ж на Заході (20%), більшість прибічників на Півдні і Сході – 34,5% і 43,7% відповідно.
Єрмак назвав відправну точку для початку переговорів з рф27 лист. 2024, 16:08 • 24973 перегляди
Спершу виведення військ і гарантії безпеки, а потім переговори
Майже 40% опитаних вважає, що Україна має йти на переговори лише тоді, коли росія виведе свої війська (принаймні на позиції до 24 лютого 2022 року). Ще 26,2% українців впевнені, що передумовою для перемовин мають стати безпекові гарантії зі сторони країн Заходу, що б унеможливило повторну агресію
Не йти на переговори з росією за жодних обставин – такий варіант обрали 12,1% опитаних. Прикметно, що торішнє опитування зафіксувало більше ніж удвічі вищий рівень тих, хто обирав цю ж непримиренну позицію – 33,4%. Відтак спостерігається зростання прибічників переговорного процесу, але все ж за наявності належних передумов, обставин. Переговори без жодних передумов підтримує лише 16% респондентів.
Жодних поступок, але…
Також було запропоновано оцінити можливість тих чи інших поступок на мирних переговорах із росією.
Головний висновок: більшість українців не сприймають поступки росіянам. Утім, порівняно з минулим роком бачимо певне помʼякшення позиції опитаних. Так, цього року 53,2% вважають взагалі недопустимим відмовлятися від відвоювання окупованих територій. Рік тому цей показник становив 76,2% – зменшення показника на понад 20 відсоткових пунктів. Відмову від вступу до НАТО торік не сприймало 56,9% українців, цього року – 48,7%. Відмову від вступу в ЄС виключали взагалі 61% опитаних минулого року, а зараз – 50,7%
Зазначається, що на 10% знизився рівень тих, хто виступав категорично проти відмови від кримінального переслідування керівників росії та воєнних злочинців рф (було 77%, стало 68,4%). Високий рівень неприпустимості поступок зберігається щодо надання російській мові державного статусу (70,9%) і щодо скорочення армії України (74,5%).
Переважна більшість за поступовий вступ до НАТО
70,3% українців підтримують ідею поступового вступу України до Альянсу, коли НАТО запросить Україну в міжнародно визнаних кордонах (при цьому стаття 5 Вашингтонського договору застосовуватиметься до всієї держави, окрім тимчасового окупованих територій)
Довідка
Дослідження було проведено ТОВ Info Sapiens на замовлення Центру "Нова Європа" у період із 15 листопада по 27 листопада 2024 року.
Вибірка дослідження складає 1000 респондентів.
Опитування проводилося методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assisted telephone interviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів.
Вибірка репрезентативна населенню України віком 16+ за статтю, віком, регіоном, розміром населеного пункту проживання до повномасштабного вторгнення відповідно до останніх наявних даних Державної служби статистики України на 01.01.2022.
Теоретична похибка вибірки не перевищує 3,1% з вірогідністю 0.95%.
Опитування не проводилось на тимчасово окупованих територіях АР Крим, м. Севастополя, Донецької і Луганської областей та інших, що перебувають під окупацією.