США та Філіппіни підписали нову військову угоду - що це змінить у регіоні?

США та Філіппіни підписали нову військову угоду - що це змінить у регіоні?

Київ  •  УНН

 • 15600 перегляди

Read in English

Філіппіни і США підписали угоду про спільне використання військової розвідки та будівництво координаційного центру. Пакт GSOMIA дозволить країнам безпечно обмінюватися секретною військовою інформацією.

У понеділок Філіппіни і Сполучені Штати підписали угоду про спільне використання військової розвідки, поглиблюючи оборонні зв'язки між двома країнами, які стикаються зі спільними проблемами безпеки в регіоні. Про це пише Reuters, передає УНН.

Деталі

Міністр оборони США Ллойд Остін підписав угоду зі своїм філіппінським колегою Гілберто Теодоро у військовому штабі в Манілі. Вони також заклали фундамент для будівництва координаційного центру, який сприятиме співпраці між збройними силами цих країн.

Пакт, що отримав назву "Угода про загальну безпеку військової інформації" (GSOMIA), дозволяє обом країнам безпечно обмінюватися секретною військовою інформацією.

"Це не тільки дасть змогу Філіппінам отримати доступ до більш високого потенціалу і великогабаритних товарів зі США, а й відкриє можливості для укладення подібних угод з країнами-однодумцями", - заявив представник міністерства оборони Філіппін Арсеніо Андолонг.

За президентства Джо Байдена і його філіппінського колеги Фердинанда Маркоса-молодшого безпекові відносини між Сполученими Штатами і Філіппінами поглибилися, до того ж обидва лідери прагнуть протистояти агресивній, на їхню думку, політиці Китаю в Південно-Китайському морі та поблизу Тайваню.

Китай створює нову карту у Південно-Китайськомі морі на тлі напруженості навколо спірних островів з Філіппінами14 лист. 2024, 11:00 • 14263 перегляди

У понеділок міністерство закордонних справ Китаю заявило, що будь-які військові угоди або співпраця у сфері безпеки "не повинні бути спрямовані проти інтересів третьої сторони або завдавати їм шкоди, а також не повинні підривати регіональний мир або посилювати напруженість у регіоні".

"Єдиний правильний вибір для забезпечення власної національної безпеки та підтримання миру і стабільності в регіоні - дотримуватися добросусідських відносин і стратегічної автономії", - заявив офіційний представник МЗС КНР Лінь Цзянь.

Сполучені Штати і Філіппіни мають договір про взаємну оборону, укладений ще 1951 року, який може бути застосований, якщо одна зі сторін зазнає нападу, зокрема в Південно-Китайському морі.

"Я хочу почати з того, що підкреслю нашу непохитну прихильність до Філіппін", - сказав Остін на церемонії закладення фундаменту координаційного центру.

За словами Остіна, координаційний центр має забезпечити обмін інформацією в режимі реального часу між двома союзниками за оборонним договором і підвищити оперативну сумісність.

"Це буде місце, де наші сили зможуть працювати пліч-о-пліч, відповідаючи на регіональні виклики", - сказав Остін.

Філіппіни висловили впевненість у тому, що за обраного президента США Дональда Трампа альянс залишиться сильним.

Доповнення

І Філіппіни, і Сполучені Штати стикаються з дедалі агресивнішими діями Китаю в Південно-Китайському морі - каналі, через який щорічно проходить понад 3 трильйони доларів судноплавної торгівлі, і на який він майже повністю претендує як на свій власний.

У 2016 році Постійна палата третейського суду в Гаазі заявила, що претензії Китаю не мають під собою правової основи, підтримавши Філіппіни, які подали позов.

Але Китай відкинув це рішення, що призвело до серії морських і повітряних зіткнень із Філіппінами, які перетворили стратегічно важливе Південно-Китайське море на потенційний осередок напруженості між Вашингтоном і Пекіном.

Китай викликав посла Філіппін через нові морські закони: що відбувається8 лист. 2024, 22:52 • 20267 переглядiв