Креативний хід українського Уряду
Київ • УНН
Кабмін передав Держприкордонслужбі 23 млрд гривень на закупівлю снарядів у польських постачальників. Прем'єр-міністр Шмигаль послідовно реалізує стратегію забезпечення ЗСУ боєприпасами.
Дениса Анатолійовича Шмигаля дарма розглядають у якості "технічного прем'єр-міністра", який лише виконує вказівки Банкової. Уже з огляду на те, що він є людиною, яка в новітній історії України найдовше займає посаду керівника уряду (з березня2020р.), можна зробити висновок, що як політик він здатен формулювати цілі й успішно виконувати ті завдання, які є на даний момент нагальними і для суспільства, і для влади.
А те, що він не зловживає PR, як деякі його підлеглі, свідчить лише про необхідність уважніше стежити за тим, про що Денис Анатолійович інформує у буденному стилі, без використання яскравих гасел та гучних обіцянок.
Прикладом цього є дискусія, яка триває майже два тижні у вітчизняних медіа стосовно передачі Держприкордонслужбі 23 млрд гривень на закупівлю снарядів у польських постачальників. Відповідне розпорядження №1191-р Кабмін ухвалив 29 листопада на запит Міноборони. Гроші перейдуть з рахунків Агентства оборонних закупівель у розпорядження ДПСУ.
Для когось ця новина може виглядати сенсаційною, але згадайте те, що Денис Шмигаль говорив за останні 2,5 роки стосовно забезпечення ЗСУ снарядами та іншими боєприпасами. Напередодні кожного нового бюджетного року він визначав у якості пріоритетних завдань безперервне постачання боєприпасів на лінію фронту та до складів.На зустрічі з послами Євросоюзу (травень2024р.) прем'єр зазначив, що актуальним завданням для Кабміну є закупівля боєприпасів. У тому числі, у рамках "Чеської ініціативи".
У жовтні 2024 р. Денис Шмигаль окреслив ще один напрямок роботи: "Наша мета – побудувати один із найсучасніших оборонно-промислових комплексів. Президент України чітко сформулював наше стратегічне завдання: "демократія має бути краще озброєна, ніж тиранія". Україна має надійну підтримку партнерів. Оборонні компанії з різних куточків світу вже заходять на український ринок, будують виробництва, планують інвестиції та партнерство".
Зрозуміло, що без додаткових гарантій безпеки інвестори під час повномасштабної війни в Україну не підуть. А забезпечити цю безпеку у повному обсязі, без виділення додаткових засобів ППО, на що союзники погоджуються вкрай неохоче, доволі проблемно. Що, однак, не знімає потреби: а) розвитку партнерських відносин з оборонними компаніями; б) безперебійного постачання боєприпасів для ЗСУ та Сил Оборони.
З усього сказаного і зробленого у цій сфері Шмигалем, можна побачити, що якщо уряд матиме нагоду збільшити виробництво та придбання боєприпасів - він це зробить. І якщо мова вестиметься про партнерські відносини з компаніями з дружніх країн - перепоною для співпраці виробництво боєприпасів за межами України не буде. А тому розпорядження про передачу невикористаних коштів від Агентства оборонних закупівель Держприкордонслужбі, яка має і право і повноваження здійснювати такі операції - цілком вкладається в логіку дій керівництва уряду України.Тобто, Денис Шмигаль, підписуючи розпорядження про передачу коштів, не зробив нічого, що суперечило б його попереднім заявам та поведінці. Просто у вітчизняних умовах більшість оглядачів у кожному конкретному випадку звикли шукати певний контекст та "схеми", чого насправді, не могло бути хоча б тому, що рух зазначених в урядовому розпорядженні грошей є цілком прозорим.
Ну, а Денис Анатолійович, як здається, ще може показати себе самостійним політиком. Схильним до доволі нестандартних стратегічних і тактичних ходів.