Грузії загрожує призупинення безвізу з ЄС. В Єврокомісії пояснили, чому

Грузії загрожує призупинення безвізу з ЄС. В Єврокомісії пояснили, чому

Київ  •  УНН

 • 20349 перегляди

Read in English

Єврокомісія попередила Грузію про можливе призупинення безвізового режиму через невиконання умов. Країні необхідно скасувати обмежувальні закони та гармонізувати візову політику з ЄС.

Грузії необхідно зробити термінові кроки щодо захисту прав людини, скасування обмежувальних законів, боротьби з корупцією та посилення контролю міграції, щоб уникнути призупинення безвізового режиму з ЄС. Це випливає із звіту Єврокомісії щодо виконання умов безвізу, передає УНН із посиланням на Новини Грузія.

"З урахуванням останніх подій у Грузії продовжуються роздуми про можливу активацію механізму призупинення візового режиму щодо певних категорій осіб. Для того, щоб продовжити виконання всіх контрольних показників лібералізації візового режиму та уникнути можливої ​​активації механізму призупинення, Грузії необхідно вжити додаткових термінових заходів для виконання рекомендацій Комісії", — йдеться у звіті.

Так, зазначається, що за останній рік "Грузія не досягла прогресу у подальшій гармонізації візової політики". "Навпаки, з підписанням угоди про безвізовий режим з Китаєм у квітні 2024 року розрив із візовою політикою ЄС збільшився", — зазначають у ЄК.

Крім Китаю, наразі Грузія має безвізовий режим ще з 25 країнами, громадянам яких для в'їзду в ЄС потрібні візи: Вірменія, Азербайджан, Бахрейн, білорусь, Беліз, Ботсвана, Домініканська Республіка, Еквадор, Іран, Йорданія, Казахстан, Кувейт, Киргизстан, Ліван, Оман, Катар, росія, Саудівська Аравія, Південна Африка, Таджикистан, Таїланд, Туреччина, Туркменістан та Узбекистан.

Влада Грузії стверджує, що оскільки країна не має сухопутного кордону з ЄС, відсутність гармонізації візової політики не становить загрози для союзу щодо нерегулярної міграції чи безпеки. Комісія, у свою чергу, наголошує, що гармонізація "є ключовою метою для всіх країн-сусідів ЄС та для тих, хто прагне членства в ЄС".

Згідно зі звітом, у 2023 році кількість заяв про надання притулку в країнах ЄС від громадян Грузії скоротилася на 8%, до 24,4 тисячі. Також було зафіксовано десять випадків незаконного перетину кордонів країн-членів ЄС громадянами Грузії. Кількість громадян Грузії, які незаконно перебувають у державах Євросоюзу, збільшилася на 12%, до 24,6 тисяч.

Єврокомісія позитивно оцінює стратегію влади щодо реадмісії та співробітництво з органами ЄС з погляду покращення системи управління міграцією та безпеки кордону.

Водночас, комісію непокоїть становище з правами людини в Грузії. У звіті зазначається, що нещодавно ухвалені закони про іноагентів та заборону "ЛГБТ-пропаганди" "підривають загальну правову основу для захисту основних прав".

"Обидві ініціативи порушують права людини та основні свободи, зокрема права на свободу об'єднань, висловлювання думки та недоторканність приватного життя", - сказано в документі.

Грузія призупиняє переговори з ЄС до 2028 року28 лист. 2024, 14:30 • 16264 перегляди

Головні рекомендації:

Забезпечити захист основних прав громадян Грузії, включаючи свободу зборів, висловлювання думок, право на недоторканність приватного життя, а також заборону дискримінації.

Скасувати закони, що обмежують права та свободи, що суперечать принципу недискримінації та європейським стандартам. Особливо це стосується закону про "прозорість іноземного впливу" та закону про "сімейні цінності та захист неповнолітніх". Внести поправки до національної стратегії в галузі прав людини, щоб гарантувати "повну підтримку прав" ЛГБТ-осіб.

Привести візову політику Грузії у відповідність до вимог ЄС, особливо стосовно країн, що становлять загрозу для ЄС з погляду нелегальної міграції та безпеки.

Активізувати зусилля для зниження кількості необґрунтованих заяв на притулок та кількості незаконних перебування, проводячи інформаційні кампанії та покращуючи прикордонний контроль.

Створити офіси з повернення та управління активами, а також продовжити роботу з відстеження та конфіскації незаконних активів. Маються на увазі спеціалізовані державні установи для боротьби з фінансовими злочинами та повернення вкрадених активів в економіку країни.

Прийняти нову стратегію боротьби з корупцією, приділяючи особливу увагу розслідуванням та судовим процесам щодо фактів корупції на високому рівні.

Внести зміни до закону про Антикорупційне бюро для підвищення незалежності та політичної нейтральності відомства.

Привести закон про захист персональних даних у відповідність до законодавства ЄС.

Грузія погрожує дипломатичною відповіддю послу ЄС через його риторику29 лист. 2024, 11:54 • 16121 перегляд