Дослідження: фейкові новини можуть призвести до помилкових спогадів
Київ • УНН
КИЇВ. 8 вересня. УНН. Виборці можуть сформувати помилкові спогади після перегляду фейкових новин, особливо якщо ці історії відповідають їх політичними переконаннями. Про це свідчать дані дослідження з журналу "Psychological Science", яке наводить видання Eurekalert, інформує УНН.
Дослідження проводилося за тиждень до референдуму 2018 року по легалізації абортів в Ірландії, але дослідники вважають, що фейкові новини можуть мати аналогічні наслідки і в інших політичних контекстах, включаючи президентську гонку США в 2020 році.
“На дуже емоційних, партійних політичних конкурсах, таких як президентські вибори 2020 року в США, виборці можуть „пригадати“ повністю сфабриковані новини ”, - говорить провідний дослідник Джилліан Мерфі з Університетського коледжу Корка. — “Зокрема, вони, швидше за все, „згадають“ скандали, які погано відбиваються на протилежному кандидаті”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вчені навчили бджіл складати і віднімати
Дослідження є новим, тому що в ньому розглядається дезінформація і помилкові спогади в зв’язку з реальним референдумом, пояснює Мерфі.
Вона та її колеги, включаючи провідного дослідника пам’яті Елізабет Лофтус з Каліфорнійського університету в Ірвіні, набрали 3 140 осіб, що мають право голосу, і запитали їх, чи планують вони голосувати на референдумі і як.
Потім експериментатори представили кожному учаснику шість новин, дві з яких представляли собою вигадані історії, що зображують учасників кампанії по обидві сторони питання, які поводяться протизаконно або провокативно. Після прочитання кожної історії учасників запитували, чи чули вони про подію, описаному в історії раніше; якщо так, то чи повідомляли вони про те, чи були у них особливі спогади про це.
Потім дослідники повідомили виборцям, що деякі з прочитаних ними історій були сфабриковані, і запропонували учасникам визначити будь-які з повідомлень, які вони вважали підробленими. Нарешті, учасники пройшли когнітивний тест.
Майже половина респондентів повідомили про спогади принаймні про один з відмінних подій; багато з них згадували багаті подробиці сфабрикованої новинного сюжету. Особи, які виступають за легалізацію абортів, з більшою ймовірністю згадають брехня про супротивників референдуму; особи, які виступають проти легалізації абортів, швидше за запам’ятають брехня про прихильників. Багато учасників не змогли переглянути свою пам’ять навіть після того, як дізналися, що деяка інформація може бути вигаданою. А деякі учасники розповіли подробиці, які не були включені в повідомлення про помилкові спрацьовування.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дослідження: роботи деморалізують своїх колег-людей
“Це демонструє легкість, з якою ми можемо підкинути ці повністю сфабриковані спогади, незважаючи на підозри виборців і навіть незважаючи на явне попередження, що їм могли бути показані фальшиві новини”, — говорить Мерфі.
Згідно з результатами, половина учасників заявила, що пам’ятає про вигадані історії та називала подробиці фейкових подій. Виборці, які виступали за легалізацію абортів, частіше згадували брехню про своїх опонентів і навпаки.
Зазначається, що деякі учасники “пам’ятали” про фейкові події навіть після того, як дізналися, що інформація була вигаданою.
Науковці планують дослідити, як неправдиві спогади пов’язані з референдумом Brexit та рухом #MeToo.
“Люди будуть діяти на основі своїх фальшивих спогадів, і часто важко переконати їх в тому, що фальшиві новини — це фальшивка, — каже Лофтус”. З зростаючої здатністю робити новини неймовірно переконливими, як ми збираємося допомогти людям уникнути введення в оману? Це проблема, над якою вчені-психологи можуть мати унікальну кваліфікацію".
Нагадаємо, вчені вважають, що в оптимістів шанси прожити довге життя вище, ніж у песимістів.