255 українських дітей були вилучені соціальними службами у батьків за кордоном, – Лубінець
Київ • УНН
255 українських дітей були відібрані від батьків місцевими соціальними службами за кордоном станом на 31 грудня 2023 року, причому найгірша ситуація склалася в Німеччині (71 випадок), Польщі (33), Італії (25), Чехії (24) та Швеції (17).
Станом на 31 грудня 2023 року Офіс уповноваженого з прав людини отримав інформацію про 255 українських дітей, яких за кордоном забрали місцеві соціальні служби. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець в інтерв’ю NV, передає УНН.
Деталі
Як підкреслює Лубінець, найгірша ситуація склалася в Німеччині — там зафіксовано 71 такий випадок, далі йдуть Польща (33), Італія (25), Чехія (24) та Швеція (17).
Таких ситуацій могло б не бути, стверджує Лубінець, якби громадяни України, що перебувають в інших країнах, краще знали тонкощі місцевого законодавства.
"У січні 2024 року я як омбудсмен України направив лист до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, зокрема, з проханням вжити всіх можливих заходів реагування задля налагодження співпраці на рівні компетентних органів та міжурядових/міждержавних домовленостей з іншими країнами. Головна мета — сприяти поверненню (вилучених - ред.) дітей-громадян України їх законним представникам
Відомо, що наразі Офіс омбудсмена України опрацьовує звернення щодо 176 дітей, відібраних у батьків та інших законних представників за кордоном.
За словами омбудсмена, розповсюдженою причиною таких ситуацій є відсутність відповідних документів у батьків та інших законних представників, а також неналежне, за законодавством ЄС, виконання батьківських обов’язків, тобто:
- підвищення голосу,
- будь-який фізичний вплив на дитину з метою заспокоїти,
- залишення без нагляду дорослих на тривалий час.
Як пояснює Лубінець, на рішення соцорганів може вплинути агресивна поведінка самих дітей або невідвідування ними школи.