2024-й, ймовірно, стане першим роком із середньою температурою вище 1,5°C

2024-й, ймовірно, стане першим роком із середньою температурою вище 1,5°C

Київ  •  УНН

 • 16724 перегляди

Read in English

2024 рік може стати першим, коли глобальне потепління досягне рівня 1,5°C вище доіндустріального періоду. Явище Ель-Ніньо та викиди CO₂ призведуть до екстремальних погодних умов по всьому світу.

У 2024 році глобальне потепління може вперше перевищити критичний рівень та бути на 1,5°C теплішим, ніж роки у доіндустріальну епоху. Підвищення температури, посилене явищем Ель-Ніньо, призвело до екстремальних погодних явищ — від повеней і тропічних циклонів до посухи й лісових пожеж. Про це УНН пише з посиланням на Sciencealert.

Деталі

Цей рік може стати першим, коли глобальне потепління сягне рівня на 1,5°C вище доіндустріального періоду (1850-1900 рр.), перевершивши минулорічний рекорд, коли температура була на 0,60°C вищою за середнє значення 1991-2020 рр. Такий прогноз підтверджують дані Copernicus, Berkeley Earth та Британської метеорологічної служби, оприлюднені напередодні кліматичного саміту ООН COP29, що проходить в Азербайджані.

Хоча на початку року потепління посилилося через явище Ель-Ніньо, аномальна спека зберігається й після його ослаблення кілька місяців тому. Стверджується, що це надлишкове тепло, спричинене використанням викопного палива, вже призвело до загибелі людей і тварин, а також до збільшення кількості стихійних лих. Зараз оцінюється, що три чверті населення планети зіткнуться з екстремальними погодними умовами протягом наступних 20 років.

Вчені закликають міністрів Північної Європи захистити Атлантичний океан від загроз глобального потепління22 жовт. 2024, 01:11 • 15646 переглядiв

Цей надлишок енергії в атмосфері виводить кліматичні системи з рівноваги, як дзиґа, що хитається перед падінням. Лише за останній місяць це призвело до трагічних повеней у Валенсії, урагану "Мілтон" у США, лісових пожеж у Перу та втрати понад 1 мільйона тонн рису через повені в Бангладеш, що спричинило значне зростання цін на основні продукти харчування.

Генеральний секретар Всесвітньої метеорологічної організації Селеста Сауло зазначає, що рекордні дощі та повені, різкі посилення тропічних циклонів, смертельна спека, тривала посуха та потужні лісові пожежі, які цього року спостерігалися по всьому світу, стали новою реальністю і дають уявлення про майбутнє.

ВООЗ пояснює, що підвищення температури на 1,5°C за рік не означає, що ми назавжди перевищили ціль Паризької угоди, адже ця ціль базується на середньому показнику за десятиліття, і ситуація може змінюватися через такі явища, як Ель-Ніньо та Ла-Нінья.

Однак деякі вчені вважають, що поріг уже подолано, і це ставить під загрозу життєво важливі системи Землі, зокрема Атлантичну течію, тропічні ліси Амазонки та полярні льодовикові щити. Кліматолог Марк Хауден з Австралійського національного університету попереджає, що без негайних заходів для зниження викидів світ може зіткнутися з потеплінням до 3°C.

Ми вже спостерігаємо суттєвий вплив у всьому світі майже в кожній екосистемі, з приблизно 1,25 градуса підвищення температури за останнє десятиліття. Як тільки ми почнемо рухатися до цих більших цифр, 2,5 - 2,93 градусів, ми, ймовірно, дуже сильно постраждаємо від зміни клімату. Витрати на такі зміни клімату величезні, і вони значно перевищують витрати на скорочення викидів

- сказав Хауден.

"Однак навіть найменші зусилля для зниження потепління сьогодні зможуть врятувати життя у майбутньому, незалежно від того, на якому етапі ми знаходимося в цій складній ситуації. Варто розуміти, що кожна частка градуса має значення. Незалежно від того, чи знаходимося ми на рівні нижче або вище 1,5°C, кожен додатковий приріст температури посилює екстремальні кліматичні явища, їхні наслідки та ризики", - підкреслила Сауло. 

Нагадаємо 

За даними Global Carbon Project, глобальні викиди CO₂ від викопного палива досягнуть рекордного рівня у 2024 році, збільшившись на 0,8%. Також вони зазначили, що за останнє десятиліття загальні викиди CO₂ досягли плато.

Зникнення арктичного острова: як глобальне потепління змінює карту світу2 лист. 2024, 01:06 • 19765 переглядiв