Зарплата 332 тис. грн: попри кримінальну справу головний юрист НБУ продовжує працювати на посаді і отримувати захмарні кошти

Зарплата 332 тис. грн: попри кримінальну справу головний юрист НБУ продовжує працювати на посаді і отримувати захмарні кошти

Київ  •  УНН

 • 128087 перегляди

Read in English

Директор юрдепартаменту НБУ Олександр Зима, проти якого відкрито кримінальне провадження, отримав 332 тис. грн зарплати за жовтень. За 2023 рік його дохід в НБУ склав 5,5 млн грн.

Понад 300 тисяч гривень зарплати отримав за жовтень директор юридичного департаменту Національного банку України Олександр Зима, проти якого відкрите кримінальне провадження через ймовірне зловживання владою або службовим становищем, пише УНН.

Головний юрист НБУ Олександр Зима подав до Національного агентства з питань запобігання корупції повідомлення про суттєві зміни в майновому стані. Він вказав що у жовтні отримав 332 025 гривень заробітної плати.

Відповідно до декларації за 2023 рік, Зима заробив за рік у Нацбанку майже 5,5 мільйонів гривень. Крім того, минулого року він отримав понад 1,8 мільйона гривень доходу у розмірі номінальної вартості погашених ОВДП.

Зима вказав у декларації, що зберігав готівкою 170 тисяч доларів. На його банківських рахунках минулого року  сумарно було майже 450 тисяч гривень та понад 23 тисячі фунтів стерлінгів. Головний юрист НБУ також має чотири зливки банківського золота.

Цікаво, що Олександр Зима в декларації не вказав жодного доходу дружини Катерини Зими. Відповідно до його декларації, на її банківському рахунку зберігається лише 2 452 гривень. Водночас, відповідно до даних декларації, Катерина Зима внесла майже 1,9 мільйона гривень авансового платежу за договором із ТОВ "КОМПАНІЯ З УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ "БУДКЕПІТАЛ"

Додамо

Кримінальне провадження було відкрито через лист Олександра Зими до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). У документі Зима, який є одночасно директором юридичного департаменту НБУ та головою Адміністративної ради ФГВФО, від імені Нацбанку рекомендував Фонду відкликати позови, подані банком "Конкорд" проти НБУ. Ці позови стосувалися скасування штрафів на суму майже 63,5 мільйона гривень і були подані ще до рішення про ліквідацію банку.

Фонд гарантування вкладів дослухався до цієї рекомендації, що, за словами Олени Сосєдки, позбавило акціонерів банку їхнього конституційного права на справедливий суд.

Таким чином Зима ймовірно поставив під сумнів незалежність дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що тепер має негативний вплив на взаємодію з міжнародними фінансовими інститутами. Адже не виключено що, наприклад, МВФ, через незадоволення ситуацією, почав активно вимагати від України розробки процедури і проведення відкритого конкурсу на посаду директора-розпорядника ФГВФО.

Наразі справа Зими передана з ДБР на розслідування Печерському управлінню поліції м. Києва. Правоохоронці повідомили УНН, що планують допитати головного юриста НБУ, а після вручення йому повідомлення про підозру слідчі ймовірно звертатимуться із клопотанням до суду щодо відсторонення Зими від виконання обовʼязків директора юридичного департаменту НБУ. Слідчі також визнали Олену та Юлію Сосєдок потерпілими у цьому кримінальному провадженні, чим підтвердили, що дії Зими нанесли шкоду.

Попри серйозність звинувачень Олександр Зима продовжує працювати в Нацбанку і отримувати захмарну зарплату. Виникає запитання, чи виправданні такі великі зарплати чиновників Нацбанку під час війни, особливо якщо врахувати, що посадовець фігурує у справі про зловживання владою?