З банку "Петрокоммерц-Україна" незаконно вивели близько 1 млрд грн - ФГВФО

З банку "Петрокоммерц-Україна" незаконно вивели близько 1 млрд грн - ФГВФО

Київ  •  УНН

8 квітня 2019, 07:44 • 13945 перегляди

КИЇВ. 8 квітня. УНН. Фонд гарантування вкладів розкрив схеми незаконного виведення коштів з банку "Петрокоммерц-Україна" і повідомив, що установі завдали збитів на загальну суму близько 1 млрд грн. Про це повідомляє прес-служба ФГВФО, передає УНН.

Зазначається, що до 2015 року "Банк Петрокоммерц-Україна" належав російському банку "Петрокоммерц", а основним напрямом його діяльності було обслуговування корпоративних клієнтів, кредити яких мали ліквідне забезпечення – нерухомість, виробничі потужності тощо. У березні 2015 року російський банк продає всі акції "Петрокоммерц-Україна" 11 фізичним особам, серед яких - Іван Шехавцов (у 2011-2015 рр. – віце-президент ПАО "Альфа-Банк") та Олексій Крупій (був членом правління ПАО "Альфа-Банк"), які фактично контролювали діяльність банку і заявляли намір про виведення банку з кризи та збільшення уставного фонду. З цього часу якість активів банку знижується, що безпосередньо пов’язано з неправомірними діями посадових осіб установи. Як з’ясувалося згодом у процесі ліквідації банку, одними з основних учасників схем виведення активів стали ТОВ "ФК "Централ Капітал" і ПАТ "ЮСБ Банк".

Зокрема, за однією зі схем між банками було укладено угоду, за якою "Петрокоммерц-Україна" набував права вимоги за 5 кредитами в "ЮСБ Банк", забезпеченими сміттєвими цінними паперами двох фіктивних компаній. З кореспондентського рахунку "Петрокоммерц-Україна" в "ЮСБ Банку" було списано необхідні для розрахунку 206,36 млн грн, які були попередньо перераховані фінансовою компанією "Централ Капітал" в рахунок оплати за придбані у "Петрокоммерц-Україна" кредити, забезпечені високоліквідним майном. В результаті банк "Петрокоммерц-Україна" залишився з непрацюючими кредитами, забезпеченими сміттєвими цінними паперами та без грошей.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фонд гарантування вкладів продовжив строки ліквідації чотирьох банків

Як повідомили у ФГВФО, більша частина активів виводилася із застосуванням схеми "схлопування" кредиту та депозиту (при якій за рахунок раніше залученого депозиту погашається кредит "на папері"). На час виходу з акціонерів банку "Петрокоммерц-Україна" російський банк "Петрокомерц" залишив депозитний рахунок в українській установі на суму 6 млн дол. Через кілька місяців право вимоги на цей депозитний рахунок російський банк продав кіпрській компанії за 1,5 тис. дол. Вона мала намір отримати готівкою гроші з депозиту, проте їй цього не вдалося, оскільки на той час на тлі зниження якості активів український банк був не в змозі виконувати свої зобов’язання перед вкладниками. Однак вже за два тижні права вимоги на цей депозит було перепродано ТОВ "Ді Ві Ді МАРКЕТ" (наразі перебуває в стані припинення діяльності) за 1,5 тис. дол.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фонд гарантування вкладів призупинив виплати вкладникам банку "Хрещатик"

Як зазначається, загалом до правоохоронних органів було спрямовано 8 заяв про скоєння кримінальних правопорушень службовими особами ПАТ "Банк "Петрокоммерц-Україна". Проте лише в грудні 2018 року голові правління банку повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ст. 364-1 КК України (Зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми).

В рамках кримінального провадження банк подав цивільний позов про відшкодування збитків. Триває досудове розслідування.

Протягом майже трьох років, поки триває ліквідація банку, незважаючи на вживання всіх можливих заходів, повернути виведені активи не вдалося. Водночас, станом на 01.03.2019 Фонд виплатив вкладникам банку 13,4 млн грн в межах гарантованої суми відшкодування.

Як повідомляв УНН, колишнього голову "Банку Петрокоммерц-Україна" судитимуть за розтрату.