ЮНІСЕФ та SaveTheChildren підтримують інклюзію в Броварах: нові можливості для дітей з ООП
Київ • УНН
Броварська громада отримала значну фінансову підтримку від міжнародних організацій для розвитку інклюзивної освіти. Завдяки грантам модернізовано класи, встановлено спеціальне обладнання та впроваджено асистивні технології для дітей з ООП.
Броварська громада активно впроваджує освітню безбар’єрність, залучаючи спонсорські та грантові кошти для покращення умов навчання дітей з особливими освітніми потребами (ООП). Співпраця з ЮНІСЕФ та іншими міжнародними фондами дозволила облаштувати класи та ресурсні кімнати, придбати необхідне обладнання, а також використовувати сучасні асистивні технології, що значно сприяє соціалізації дітей з ООП та покращенню доступу до якісної освіти, пише УНН.
Деталі
Безбар’єрність в освіті є ключовим аспектом для забезпечення рівних можливостей і успішної інтеграції дітей з особливими освітніми потребами (ООП) у навчальний процес. Водночас створення доступного середовища для таких дітей потребує значних інвестицій – від облаштування класів та груп до забезпечення асистивними технологіями та обладнанням.
За умов обмеженого бюджету місцевої громади повноцінне фінансування цих проєктів стає непростим завданням. Тому влада на місцях все частіше залучає зовнішню допомогу, зокрема спонсорські кошти та гранти від міжнародних організацій. Таке партнерство дозволяє реалізовувати масштабні проєкти, які не тільки покращують освітні умови, а й сприяють соціалізації та розвитку дітей з особливими освітніми потребами, забезпечуючи їм доступ до якісної освіти та комфортного середовища для навчання.
Одним з успішних прикладів залучення спонсорських та грантових коштів до організації інклюзивного освітнього процесу є Броварська територіальна громада, яка активно працює над впровадженням безбар’єрності в освітньому середовищі. Це дозволяє покращувати умови навчання для дітей з особливими освітніми потребами, забезпечуючи їх доступ до якісної освіти та комфортного перебування в навчальних закладах.
Зокрема, за даними Броварської міськради, у 2022/2023 навчальному році Броварський ліцей № 7 розпочав співпрацю з ЮНІСЕФ у рамках проєкту "Розвиток екосистеми для надання та використання допоміжних технологій в Україні для забезпечення успішної інклюзії дітей з ООП". Проєкт, який координується ЮНІСЕФ та "Центром Джерело", дозволив обладнати санітарну кімнату для дітей з особливими потребами, провести ремонтні роботи в класних і ресурсних кімнатах, збудувати пандус на вході до початкової школи та замінити вхідні двері.
Загальна сума вкладених коштів склала 1,6 мільйона гривень. Окрім цього, ЮНІСЕФ благодійно надав ліцею нові меблі, включно з одномісними партами, стільцями та шкільним обладнанням на суму 2 мільйони гривень.
Інші навчальні заклади громади також отримують допомогу від міжнародних фондів. Наприклад, ліцеї № 2 ім. В.О. Сухомлинського, № 3 та № 6 долучилися до проєкту міжнародної неурядової організації "SaveTheChildren", яка підтримує освітню безбар'єрність, надаючи фінансування для придбання ресурсів та обладнання для інклюзивного навчання. Ліцей № 3 отримав ресурси та обладнання на суму понад 114 тисяч гривень, а ліцей № 6 – спортивний інвентар і дидактичні матеріали для дітей з особливими освітніми потребами на суму понад 36 тисяч гривень. Очікується, що ліцей № 2 отримає допомогу на суму 170 тисяч гривень.
У Броварській міськраді також розповіли, що один з лїхніх ліцеїв, де навчаються діти з особливими освітніми потребами використовує, наприклад, асистивні технології, включаючи ай-трекери, що особливо важливо для дітей з комплексними порушеннями розвитку. Ай-трекер відстежує напрямок погляду та рухи голови дитини, що відкриває нові можливості для навчання та соціалізації, особливо якщо дитина має труднощі з мовленням.
Таким чином, завдяки підтримці міжнародних організацій та державним ініціативам, Броварська громада активно впроваджує безбар'єрність в освіті, створюючи доступні та комфортні умови для навчання всіх дітей, зокрема тих, хто потребує додаткової підтримки. Це може слугувати прикладом для тих громад в Україні, які поки не залучають активно міжнародну спонсорську допомогу для організації безбарʼєрного освітнього процесу.
Нагадаємо
Раніше УНН розповідав, що Броварська громада активно адаптує освітнє середовище для дітей із сенсорними порушеннями, забезпечуючи доступ до спеціальних підручників, технологій та інклюзивних програм.
Крім того, у 12 комунальних школах та садочках Броварської територіальної громади створені ресурсні кімнати для дітей з особливими освітніми потребами. Ці кімнати використовуються для психоемоційного розвантаження, корекційно-розвиткових занять, а також для індивідуальних та групових занять.
Загалом на території громади на обліку в Інклюзивно-ресурсному центрі (ІРЦ) перебуває 2 256 дітей з особливими освітніми потребами, з яких 1 426 – дошкільного віку, а 830 – шкільного. Для забезпечення доступності освіти для цих дітей у громаді створені численні інклюзивні ініціативи та пристосування.