
У "Софії Київській" пояснили, навіщо замовили реставрацію куполів за майже 80 млн грн
Київ • УНН
КИЇВ. 1 листопада. УНН. Національний заповідник «Софія Київська» заявив, що замовив реставрацію покрівлі й золотих куполів за майже 80 млн грн, адже існуючий вкрай незадовільний стан даху, конструктивів і куполів собору є загрозою для збереження цілісності пам’ятки, яка входить до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Проєктна документація отримала погодження Міністерства культури та інформаційної політики, передає УНН.
Деталі
«Існуючий вкрай незадовільний стан даху, конструктивів і куполів собору став не просто проблемою для музею, а й загрозою для збереження цілісності унікальної пам’ятки, яка входить до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО», - йдеться в повідомленні.
Зазначається, що Національний заповідник «Софія Київська», на балансі якого перебуває Софійський собор, останніми роками неодноразово ставив питання перед Міністерством культури та інформаційної політики про необхідність виконання вищезазначених робіт, але через брак фінансування ситуація тільки погіршувалась.
В заповіднику повідомили, що це призвело до того, що 14 січня 2022 року під час різкого погіршення погодних умов з поривами вітру за даними гідрометеослужби до 23-25 м/с (83 км/год) відбулося падіння хреста з південно-східного купола Софійського собору.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На реставрацію покрівлі і золотих куполів Софійського собору планують витратити до 80 мільйонів: провели тендер
«Невдовзі завдяки меценатам хрест вдалося відновити і повернути на своє місце. Оскільки хрести Софійського собору були встановлені приблизно в один і той же час, це тільки підтвердило велике занепокоєння стосовно технічного стану інших хрестів. В терміновому порядку на замовлення Національного заповідника "Софія Київська" Українським державним науково-дослідним та проектним інститутом «УкрНДІпроектреставрація» було розроблено проєкт «Реставрація покрівлі, конструктивних систем та позолоти куполів Софійського собору». В ході цієї роботи фахівцями інституту було проведено детальні конструкторські та науково-технологічні дослідження стану конструктивних елементів всіх куполів, хрестів та покрівлі Софійського собору»,- інформує заповідник.
Зазначається, що за результатами досліджень технічний стан конструктивної системи куполів та, особливо, центрального куполу оцінюється як непридатний до нормальної експлуатації, конструкції та обшивка хрестів, їх з’єднання з підхресним яблуком до маківки та фальцеві з’єднання знаходяться в гостро аварійному стані, що може в будь-який час призвести до руйнації як частини куполів так і маківок, і хрестів.
Проєктом передбачено комплекс заходів щодо попередження виникнення подібних аварійних ситуацій, заміни частини конструктивних систем куполів, позолоти покриття хрестів та куполів і реставрації покрівлі Софійського собору.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В укриттях Києва після скандалу передумали закуповувати барабани
«Проєктна документація «Реставрація покрівлі, конструктивних систем та позолоти куполів Софійського собору» пройшла експертизу та отримала позитивний експертний звіт, а також погодження Міністерства культури та інформаційної політики України. На сьогодні за рахунок меценатських коштів виготовлено 6 хрестів та заплановано укладення угоди на виготовлення центрального хреста також за рахунок меценатів», - йдеться в повідомленні.
Заповідник також зазначає, що 16 жовтня 2023 року було розпочато відкриті торги з особливостями за предметом: «Реставрація покрівлі, конструктивних систем та позолоти куполів Софійського собору». Джерела фінансування: державні кошти, благодійні кошти, спеціальний фонд.
В цьому році на виконання робіт, заявлених у тендері, виділено з Державного бюджету 2 млн грн на встановлення хрестів і заміну конструктивних систем кріплення на усіх куполах.
«Інші роботи, у тому числі й золочення, будуть виконуватись після закінчення воєнного стану», - додають в заповіднику.
У "Софії Київській" пояснили, навіщо замовили реставрацію куполів за майже 80 млн грн
Національний заповідник «Софія Київська» заявив, що замовив реставрацію покрівлі й золотих куполів за майже 80 млн грн, адже існуючий вкрай незадовільний стан даху, конструктивів і куполів собору є загрозою для збереження цілісності пам’ятки, яка входить до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Проєктна документація отримала погодження Міністерства культури та інформаційної політики, передає УНН.

Залужний виступив за розширення мобілізації: деталі
Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний заявив, що в законодавстві є прогалини, які дають змогу українцям ухилятися від своїх обов'язків. В Україні мають розширити категорію громадян, які можуть бути призвані на навчання або мобілізацію, передає УНН з посиланням на The Economist.

“Дошка сорому” у Вінниці: аграрний університет транслює прізвища та імені студентів на фасаді головного корпусу
У Вінниці адміністрація ВНАУ ( Вінницький національний аграрний університет — ред. ) вирішила встановила на головному корпусі вишу екран, де транслює прізвища та імена студентів, які не відвідують заняття. “Дошку сорому” розкритикувала народна депутатка, голова підкомітету з питань вищої освіти Юлія Гришина, передає УНН.

Загроза переходу до позиційної війни - серйозний виклик: Залужний назвав п'ять пріоритетів для перемоги над рф
Загроза переходу до позиційної війни – це серйозний виклик для України. Затягування – вигідне противнику, оскільки дасть йому змогу відновлювати та нарощувати свій військовий потенціал. Про це повідомив Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний і назвав п'ять пріоритетів для того, щоб перемогти рф, передає УНН із посиланням на The Economist.

На Хмельниччині троє чоловіків напідпитку вдарили ножем перехожого, побили ще трьох людей, одного - вбили
У Кам’янці-Подільському, що на Хмельниччині, троє чоловіків у стані алкогольного сп’яніння спочатку нанесли ножове поранення випадковому перехожому, а потім, зайшовши у під’їзд будинку побили ще трьох потерпілих та вбили 42-річного місцевого мешканця. Про це УНН повідомляє з посиланням на ГУНП в Хмельницькій області.

У росії з грудня заборонять експорт твердої пшениці — Мінсільгосп рф
У росії вирішили тимчасово заборонити експорт твердої пшениці. Передбачається, що заборона діятиме з 1 грудня 2023 року по 31 травня 2024 року. Про це пише низка росЗМІ з посиланням на заяву Мінсільгоспу рф, передає УНН.

Представники окупаційної адміністрації Ялти відвідали Туреччину: МЗС України вже запросило офіційні пояснення в Анкари
Представники російської окупаційної адміністрації в Ялті здійснили візит до Туреччини. МЗС України вже запросило офіційні пояснення турецької сторони. Про це у Facebook повідомив речник МЗС України Олег Ніколенко, передає УНН.

Замало часу, щоб війна не "вийшла з-під контролю": прем’єр Лівану про конфлікт на Близькому Сході
Прем’єр-міністр Лівану Наджіб Мікаті попередив, що «час має вирішальне значення» для того, щоб зупинити війну Ізраїлю проти Гази. Про це повідомили Aljazeera, пише УНН.

У Луганській області окупанти мобілізують студентів — "АТЕШ"
В Алчевську та Ровеньках Луганської області окупанти мобілізують студентів. Про це повідомляють партизани руху "АТЕШ", передає УНН.

Є сигнали від партнерів: Зеленський про об’єднання світу навколо Формули миру
Є багато сигналів від представників держав, зокрема Глобального Півдня та партнерів у Європі, в Америці, які підтверджують правильність нашого курсу на об’єднання світу навколо Формули миру, щоб принципи чесного миру, повного відновлення сили міжнародного права були спільним планом світової більшості. Про це заявив Президент України Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні, передає УНН.
