Суд заочно заарештував Галантерника — адвокати заявили про незаконність та несправедливий суд
Київ • УНН
КИЇВ. 9 грудня. УНН. Вищий антикорупційний суд заочно заарештував бізнесмена Володимира Галантерника, фігуранта так званої "одеської справи". Особливість процесу полягала в тому, що на переконання сторони захисту, Галантернику досі не вручено підозру, а його нібито міжнародний розшук — лише формальність детектива НАБУ. Втім, доводи адвокатів суддя ВАКС Наталія Мовчан відхилила та винесла рішення на користь обвинувачення, відмовивши при цьому самому Галантернику брати участь у процесі, передає кореспондент УНН.
Деталі
Суд постановив, що після затримання бізнесмена повинні протягом 48 годин доставити для розгляду за його участю питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Однак рішення не набирає чинності, поки не встоїть у разі оскарження в апеляції.
Зазначимо, що запобіжний захід суддя ВАКС Наталія Мовчан обирала три дні поспіль. Адвокати Галантерника наполягали на тому, що це незаконно, так як їх підзахисний досі не отримав повідомлення про підозру. Справа в тому, що детективи НАБУ і прокурори САП розіслали повідомлення за одеськими адресами, помилково вважаючи, що він там живе. Однак Галантерник не живе і не має реєстрації в Одесі з 2017 року, доказом чого став лист Укрпошти, яка засвідчила, що всі відправлені підозри повернулися в НАБУ і САП з відміткою "не вручено". При цьому за наданими Галантерником адресами закордоном відправляти підозри не стали.
Спірна ситуація виникла і з питання нібито міжнародного розшуку Галантерника. Про те, що такий розшук є - повідомили в НАБУ, проте станом на зараз Галантерника ніхто не шукає, тому що Інтерпол не давав на це свою згоду і дозвіл. Виходить, Постанова детектива НАБУ на сьогодні формальність і була необхідна звинуваченню лише для того, щоб отримати від суду дозвіл на спеціальне досудове розслідування щодо бізнесмена.
“Отже, підозра не вручена, ув базах Інтерполу Володимира Галантерника немає, а у НАБУ немає повноважень оголошувати особу в міжнародний розшук, оскільки таке оголошення — компетенція виключно Інтерполу, в участі в засіданні у форматі відеоконференції в порядку міжнародної правової допомоги Володимиру Галантернику судом відмовлено, чим, крім іншого, порушено право клієнта на справедливий суд. Тобто, сьогодні у ВАКС не було жодної підстави застосовувати до Володимира Галантерника не тільки утримання під вартою, а й будь-який інший запобіжний захід, як, втім, і визнавати його підозрюваним. Він таким не є", - наголосила адвокат бізнесмена Ольга Просянюк.
Також адвокат додала, що на користь аргументів захисту свідчить науковий висновок професора кафедри кримінально-правової політики та кримінального права Інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидата юридичних наук, професора, члена науково-консультаційної ради при Верховному Суді, Заслуженого юриста України Петра Андрушка, який вказав, що Галантерник не може вважатися підозрюваною особою поки його належним чином про це не повідомлять.
Додамо
Адвокати зверталися до Генпрокурора Ірини Венедіктової, яка входить до групи прокурорів у вказаній справі, з проханням перевірити законність дій НАБУ щодо оголошення Галантерника в розшук за наявності інформації про його місцезнаходження. Однак Венедіктова вимогу захисту проігнорувала, у зв'язку з чим її зобов'язали розглянути питання в судовому порядку.
Разом з тим, у ЗМІ з'явилася вже своя версія лояльності судді ВАКС Наталії Мовчан до прокурора САП Валентина Мусіяки, який брав участь у процесі обрання запобіжного заходу Галантернику і входить до групи прокурорів у справі. Виявляється, обидва з них вже взаємодіяли в загальних процесах. Мовчан як суддя Охтирського суду Сумської області, Мусіяка як прокурор прокуратури Сумської області. У названий журналістами "Сумський конгломерат" антикорупціонерів увійшла так само суддя ВАКС Оксана Олійник. Остання була колегою Мовчан в Охтирському суді і за збігом, саме вона задовольнила напередодні клопотання НАБУ і САП щодо Галантерника зі спецрозслідування. Причому, прийняла клопотання обвинувачення, будучи на лікарняному, що зафіксувала Міжнародна організація з прав людини, заявивши про ймовірне втручання в систему автоматичного розподілу справ ВАКС.
Наступний етап — запит обвинувачення екстрадиції Галантерника в Україну. Однак, на цьому їх "смуга везіння" може закінчитися. Перш, ніж видавати особу Україні, компетентні органи перевірятимуть, чи не порушувалися її права, і головне, чи не є переслідування політичним. І тут є питання.
Під час засідання з обрання запобіжного заходу прокурор САП Валентин Мусіяка неодноразово інкримінував Галантернику участь у політичному житті Одеси, зокрема створення і розвиток партії "Довіряй справам", яку зараз очолює мер міста Геннадій Труханов, чиї відносини з центральною владою і офісом Президента м'яко кажучи напружені.
“Найменування політичної партії „Селянська Україна“ було змінено на „Довіряй справам“ на з'їзді партії, який проходив 7 жовтня 2017 року, копія звіту надана. Труханов Геннадій був обраний до складу члена партії. Щодо висунення Геннадія Труханова як кандидата на посаду Одеського міського голови політичною партією „Довіряй справам“ повідомляється, що вказана особа дійсно висувалася кандидатом від політичної партії „Довіряй справам“. І зазначений керівний склад партії, в тому числі фактично завжди входив до складу цього керівного... Таким чином, ваша честь, зазначена інформація свідчить, що політичний проект Галантерника Володимира Ілліча щодо формування в Одесі підконтрольної політичної сили відбувся. Не секрет, що „Довіряй справам" є найбільшою фракцією, як на цьому скликанні, так і на попередньому скликанні", - заявив прокурор САП Мусіяка в процесі.
Дійсно, партія "Довіряй справам" не тільки найчисленніша в міськраді Одесі, а й найрейтинговіша, що, за деякими даними, не влаштовує політичну силу Президента, яка хоче мати свого мера в "перлині" України, але власного рейтингу їм для цього не вистачає.