Справа капітана “Норд”: що відомо
Київ • УНН
КИЇВ. 10 січня. УНН. Сьогодні о 16:30 в Оболонському районному суді розпочнеться розгляд справи капітана риболовецького судна “Норд” Володимира Горбенко. УНН вирішив нагадати про те хто такий Володимир Горбенко та в чому його звинувачують.
25 березня 2018 року морська охорона Дерприкордонслужби в українській частині Азовського моря затримала риболовецьке судно-порушник під прапором Російської Федерації. На борту перебували 10 членів екіпажу. Судно “Норд” зупинили за 15 миль від Обіточної коси. У ході перевірки встановлено, що воно зареєстроване на тимчасово окупованій території АР Крим. Окрім цього члени суднокоманди порушили порядок виїзду з тимчасово окупованої території України. Всі вони мали так звані паспорти громадян РФ видані в Керчі.
На борту виявили 5 тон морепродуктів та трал для вилову риби. Після затримання судно із командою на борту було відконвойоване до порту Бердянська. 31 березня 2018 року суд України ухвалив рішення заарештувати російський риболовецький сейнер “Норд”, а 2 квітня капітану судна-порушника оголошено підозру у вчиненні кримінального правопорушення ч. 2 ст. 332-1 КК України про порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї. За цією статтею капітану загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 5 років.
Пізніше, 6 квітня, Херсонський міський суд обрав запобіжний захід Горбенку у вигляді тримання під вартою з правом внесення 35 тисяч 240 гривень застави. Наступного дня адвокати внесли заставу за капітана і його випустили з ІТТ 10 квітня. Цього ж дня капітану висунули другу підозру — у незаконному рибному промислі. 8 червня Херсонський міський суд відмовив прокуратурі продовжити ще на 60 діб запобіжний захід у вигляді особистих зобов’язань капітану кримського сейнера “Норд” Володимиру Горбенку.
Після цього у прокуратурі повідомили, що готують нову підозру капітану Володимиру Горбенку. Зокрема, за їхньою інформацією, два кримінальних провадження, в яких фігурує капітан судна “Норд”, об’єднані в одне і йому буде повідомлено про нову підозру і буде відповідне клопотання про зміну запобіжного заходу, а досудове розслідування продовжили. 30 серпня Прокуратура АР Крим завершила розслідування кримінального провадження щодо капітана. Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України, будучи капітаном на судні “Норд”, порушив порядок в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї шляхом виходу судна із закритого морського порту “Керч” у Криму. Окрім того, не маючи дійсних дозвільних документів на проведення промислового вилову водних біоресурсів, громадянин України за допомогою вказаного судна здійснював незаконний рибний промисел в Азовському морі. Після ознайомлення підозрюваного та його захисників з матеріалами кримінального провадження, 4 жовтня обвинувальний акт скерували до Апеляційного суду Києва для визначення підсудності та подальшого розгляду по суті. 25 жовтня Аппеляційний суд визначив, що кримінальне провадження щодо Володимира Горбенка розглядатиме Оболонський суд Києва. Крім того, суддя Оболонського суду, визначена автоматизованою системою, взяла самовідвід, оскільки сама колись працювала у Криму. Це вона зробила, щоб їй не дорікали у начебто упередженості.
Щодо команди судна: на членів екіпажу 7 квітня 2018 року наклали адміністративний штраф за ч. 2 ст. 204 Кодексу адміністративних правопорушень України (порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї). Команда отримала статус свідків у справі проти капітана “Норд”. Пізніше, 8 квітня, екіпаж намагався автомобілем виїхати до Російської Федерації під прикриттям російських дипломатів у Харківський області, але був затриманий та доставлений у Харків. За це порушників притягнули до адміністративної відповідальності. Водночас російська влада намагалася терміново передати членам екіпажу українські паспорти з Криму. У ході розслідування було підтверджено, що екіпаж має громадянство України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За захід до портів окупованого Криму затримали 15 суден
Пізніше, екіпаж судна “Норд” намагався перетнути держкордон України в аеропорту “Київ” як громадяни України, але за паспортами громадян РФ. Команду затримали, а адмінсправи за незаконний перетин кордну передали у Солом’янський суд м. Києва. 30 серпня 2018 року сплив термін розгляду справ і Солом’янський суд закрив адміністративні провадження. 30 жовтня 7 членів екіпажу перетнули кордон через КПВВ “Каланчак” та повернулися додлому на тимчасово окуповану територію в Криму.
Саме судно "Норд“19 жовтня 2018 року прокуратура АР Крим передала за рішенням суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). До того часу воно знаходилося у морпорту “Бердянськ”. У свою чергу АРМА 23 жовтня передало на реалізацію ДП “СЕТАМ” OpenMarket Міністерства юстиції України сейнер “Норд”. Через те, що витрати на утримання судна є занадто великими, було прийнято рішення продати “Норд”, а кошти від реалізації. Стартову ціну визначили у розмірі 1 626 181 грн. 26 грудня Україна вдруге не змогла продати “Норд”.
УНН вестиме пряму трансляцію з зали суду