Скандальна правка до законопроєкту, яку лобіює завод "Дарниця", підвищить ціни на 15% - експерти
Київ • УНН
Скандальна правка до законопроєкту, яку лобіює завод "Дарниця", підвищить ціни на 15%, кажуть експерти.
Запропонована заборона надання знижок аптекам від виробників та дистрибʼюторів може призвести до значного подорожчання ліків і монополізації ринку фармацевтичного виробництва. Як зазначають експерти та невеликі виробники вітчизняних лікарських засобів, ця правка від "Дарниці" спрямована насамперед проти них, адже вона обмежить можливість пропонувати продукцію зі знижками дешевше, ніж це роблять фармацевтичні гіганти. Своєю чергою, це призведе до монополізації ринку, отримання надприбутку фармацевтичними гігантами та суттєвий ріст цін на медичні препарати для споживачів.
Чому "Дарниця" лобіює заборону знижок?
Основною метою лобіювання заводом скасування можливості для виробників надавати дисконт аптечним мережам, скоріше за все, є створення сприятливих умов для розширення власної мережі аптек і поступового поглинання менших учасників ринку.
Такий підхід не лише обмежить можливості малих виробників, а й створить умови для домінування великих компаній, які можуть диктувати свої ціни та правила гри.
Варто зазначити, що "Дарниця" вже почала готуватися до монополізації ринку і створення власної аптечної мережі. Ці наміри підтвердила директор ради директорів фармацевтичної компанії "Дарниця" Катерина Загорій. За її словами, фармацевтичний гігант планує обʼєднати класичні аптеки з кабінетом лікаря.
"Ідея створити one minute clinic виникла, коли наша команда приїхала допомогти населенню з ліками на деокуповані території Київщини та Харківщини", – розповіла вона у інтервʼю виданню Forbes.
Першу аптеку "Дарниця" планує відкрити вже через два місяці. Тобто фармгігант запланував захоплення ринку в акурат з ухваленням законодавчих змін, які дозволять йому зміцнити своє положення на ринку і точно дозволить отримувати надприбутки.
Як це вплине на споживачів?
Експерти прогнозують, що скасування знижок підвищить ціни на ліки для кінцевого споживача щонайменше на 15%. Це підтверджується досвідом 2022 року, коли через призупинення маркетингових договорів (тоді тимчасово у виробників та дистрибʼюторів забрали можливість надавати знижки аптекам) націнка аптечних мереж різко зросла з 14% до 22%.
Як зазначає аналітична компанія Proxima Research International, саме виробники формують майже 75% кінцевої вартості препарату, і правки, що обмежують конкуренцію, посилять тиск на ціноутворення. Тобто в кінцевому рахунку ціни на ліки збільшаться саме для українців, у тому числі соціально незахищених – пенсіонерів, людей з інвалідністю та хронічно хворих. А фармацевтичні гіганти на кшталт "Дарниці" отримуватимуть надприбуток, витягуючи з кишень українців останнє.
Досвід європейських країн
Дослідження показують, що у 78% випадків ціни на рецептурні ліки в Україні зараз нижчі, ніж у країнах ЄС. У сегменті безрецептурних препаратів ціни в Україні були нижчими у 84% випадків. Це пов’язано з меншою участю держави у фінансуванні витрат на лікарські засоби в Україні, що знижує їхню кінцеву вартість для споживача.
Проте в країнах ЄС система реімбурсації дозволяє пацієнтам отримувати значну частину ліків за пільговою ціною або безплатно. Наприклад, у Польщі під реімбурсацію підпадає понад 4,2 тис. найменувань ліків, тоді як в Україні - лише 544 позиції. Такий підхід допомагає знизити фінансовий тягар на пацієнтів і забезпечити більшу доступність ліків.
Експерти наголошують, що замість запровадження обмежень, які послаблюють конкуренцію, держава має розширити програми реімбурсації. Це дозволить зробити ліки доступнішими для населення, водночас забезпечуючи стабільність для фармацевтичного ринку.
Запропоновані правки, які лобіює завод "Дарниця", можуть кардинально змінити структуру фармацевтичного ринку України, підвищивши ціни на ліки та ускладнивши доступ до них для мільйонів українців.