Щоб у міжнародних партнерів не виникало сумнівів, що Україна – правова держава, ВРП та НАБУ повинні перевірити суддів Верховного суду по справі агента фсб Шепелева – експерт
Київ • УНН
Керівник експертної групи Бюро аналізу політики заявив, що ВРП та НАБУ мають розслідувати дії суддів Верховного Суду у справі Шепелева.
Вища рада правосуддя (ВРП) та Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) повинні дати правову оцінку діям суддів Верховного суду, які змінили вирок ексдепутату підозрюваному у державній зраді, замовних вбивствах та інших фінансових та корупційних злочинах Олександру Шепелеву. Адже вони могли бути змотивовані до прийняття рішення на користь агента фсб Шепелева. Таку думку в ексклюзивному коментарі УНН висловив керівник експертної групи Бюро аналізу політики Віктор Бобіренко.
Рішення явно неправомірне. Так, зі свічкою ніхто не стояв, ми не бачили на власні очі був хабар чи ні за таке рішення, але я роблю сміливе припущення що судді були замотивовані якимось чином. Дуже сміливе припущення. Оскільки я також читав коментарі юридичної спільноти, яка в один голос наголошувала на неправомірності рішення
Деталі
За його словами, Вища рада правосуддя повинна дослідити скаргу прокуратури на рішення суддів Верховного суду В’ячеслава Маринича, Володимира Короля та Алли Макаровець й дати їх діям правову оцінку. Бобіренко підкреслив, якщо цього не станеться, то у міжнародних партнерів з’являться сумніви щодо того, чи дійсно Україна є правовою державою.
"Якщо буде суспільний резонанс, якщо суспільство буде не просто знизувати плечима – тоді діло буде. ВРП має дати якусь правову оцінку, інакше наші союзники будуть вважати нас не правовою державою. Я думаю, що думка наших союзників повинна враховуватися", – зазначив він.
Водночас Бобіренко вважає, що Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) мало б зацікавитися колегією суддів Верховного суду, яка змінила вирок ексдепутату Шепелеву. На його думку, детективам слід перевірити чи мала місце корупція у будь-якому її прояві під час розгляду касаційної скарги захисників звинувачуваного у замовних вбивствах депутата.
"Я дуже хочу сподіватися, що у НАБУ є слідчі, для яких головна мотивація – це служіння Україні й боротьба з корупцією. Я пам’ятаю гучні заяви детективів, щодо суддів ВС. Це було зроблено публічно. Пройшло понад пів року – жодних імен і прізвищ. В нашому випадку справа гучна – тут і виведення коштів, і замах на вбивство. Реакція повинна бути однозначна. Відсутність реакції свідчитиме про те що ми живемо не в правовій державі", – наголосив Бобіренко.
Контекст
Зокрема, колегія Верховного суду вирішила закрити один з епізодів справи, який стосувався підкупу, через на їхній погляд недостатню кількість доказів. Крім того, судді суттєво зменшили строк відбування покарання Шепелева, зарахувавши йому термін перебування в СІЗО рф з 19 березня 2015 року по 8 липня 2016 року. Тоді російські правоохоронці затримали його за екстрадиційним запитом України. Поки нібито вирішувалося питання його видачі Україні, Шепелев активно співпрацював із фсб рф і повинен був знаходитися в слідчому ізоляторі. Через рік росія все ж відмовилася видати нардепа-втікача українському правосуддю, посилаючись на загрози власній національній безпеці. Колегія Верховного суду також скористалася "законом Савченко" і зарахувала Шепелеву у строк відбування покарання його перебування в СІЗО по обвинуваченню в інших справах. Таким чином, за рішенням касаційної інстанції Шепелев повністю відбув покарання за вироком Деснянського районного суду м. Києва від 7 серпня 2020 року. Крім того, через закриття епізодів про підкуп майно екснардепа не конфісковуватимуть. За автоматичним розподілом, скаргу по справі Шепелева розглядатиме перша в історії суддя-член ВРП, яка воює на фронті проти рф Олена Ковбій.
Нагадаємо
Раніше зясувалося, що Шепелев був цінним для росії, адже був агентом російських спецслужб. Про це свідчать документи, написані ним власноручно. Зокрема пояснювальна записка директору фсб. Також підтвердженням є його активна позиція щодо виправдання російської агресій й анексії Криму, яку він висловлював під час спілкування із представниками фсб.
Як з’ясувалося, Шепелев також підтримував й працював на терористичні квазіреспубліки й вважає днр своїм домом та батьківщиною. Експерти, опитані УНН раніше ставили під сумнів об’єктивність рішення Верховного суду, відверто говорячи про корупційну складову. Зокрема, на думку голови правління Фундації DEJURE Михайла Жернакова, судді Верховного суду могли отримати грошову винагороду за таке рішення. Політичний аналітик Олександр Кочетков вважає, що Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) повинне перевірити доброчесність суддів, які винесли таке рішення по справі Шепелева.