Російський рубль стрімко падає: стали відомі причини і подальші прогнози
Київ • УНН
Російський рубль досяг 32-місячного мінімуму, впавши до 106,40 за долар. Падіння валюти спричинене санкціями проти фінансового сектору рф та порушенням зовнішньоторговельних платежів.
російський рубль продовжив слабшати щодо долара США та китайського юаня, впавши більш ніж на 24% з початку серпня, коли почалося його поточне зниження, передає УНН із посиланням на Reuters.
Падіння рубля стало несподіванкою для економістів, які на початку листопада в опитуванні Reuters прогнозували, що курс рубля досягне 100 за долар лише через рік. Минулого тижня рубль опустився до 32-місячного мінімуму.
Станом на 08:00 за Гринвічем рубль втратив 0,86%, досягнувши курсу 106,40 за долар, згідно з даними LSEG. Курс юаня також знизився на 0,51%, опустившись до 14,74, що є найнижчим рівнем із березня 2022 року, коли розпочалося вторгнення росії в Україну.
Послаблення рубля посилюється на тлі понад 20-відсоткового падіння російського фондового ринку цього року.
"Ринок очікує реакції фінансової влади на девальвацію рубля", - кажуть аналітики BCS brokerage, підкреслюючи, що покупки на форекс "нагадують паніку в умовах невизначеності".
Падіння рубля підстьобує інфляцію, яка перевищить прогнози центрального банку на цей рік, що суперечить хворобливому посиленню монетарної політики регулятора: базова відсоткова ставка перебуває на найвищому рівні з 2003 року.
За оцінками центрального банку, ослаблення рубля на 10% додає 0,5 відсоткового пункту до інфляції, що означає, що чотиримісячне падіння рубля може додати 1,5 відсоткового пункту до поточного рівня інфляції.
"Для центрального банку це є викликом у боротьбі зі зростанням цін", - сказав економіст Євген Коган.
Багато аналітиків прогнозували, що до кінця року курс рубля може сягнути позначки 115-120, а деякі закликали уряд і центральний банк вжити заходів, наприклад, змусити експортерів продавати більше валюти і скоротити закупівлі валюти державою.
Падіння рубля посилилося новими санкціями проти фінансового сектору росії, які порушили зовнішньоторговельні платежі, особливо за нафту і газ, створивши фізичний дефіцит валюти на російському ринку, кажуть аналітики.
Більшість великих російських банків зараз перебувають під санкціями США і тому не можуть проводити банківські операції в доларах, і єдиним варіантом торгівлі валютою для них залишається ввезення великої кількості готівкових доларів.
Нагадаємо
Керівник ГУР Кирило Буданов прогнозує, що влітку 2025 року Росія зіткнеться з фінансово-економічними проблемами та нестачею новобранців. РФ може бути змушена оголосити мобілізацію або зменшити інтенсивність бойових дій.