Передові розробки чи прихована оренда: чим насправді займалося НААН на державних землях

Передові розробки чи прихована оренда: чим насправді займалося НААН на державних землях

Київ  •  УНН

 • 229856 перегляди

Read in English

Чим насправді займалося НААН на державних землях.

Національна академія аграрних наук (НААН) - державна організація, яка володіє одним з найбільших земельних банків. Але сказати точно, скільки цієї землі - ніхто не може, бо значні масиви досі не оформлені з часів радянського союзу. Правоохоронці час від часу звинувачують посадовців НААН не тільки в халатності, а й у земельних оборудках, які могли сягати до 20 млн доларів на рік. Чергову "скриньку Пандори" відкрила справа ексміністра аграрної політики  Миколи Сольського, якого НАБУ звинуватило в організації передачі земель НААН учасникам АТО, пише УНН.

Як уже повідомлялося, ідеться про земельні ділянки у Сумській області, де знаходяться держпідприємства НААН "Іскра" та "Надія". Останні вважають себе правонаступниками радянських колгоспів і скаржаться, що Держгеокадастр разом з Сольським віддали  АТОвцям їхні землі. Проте, довести цей факт поки не можуть через відсутність правовстановлюючих документів на землю.

Процедура оформлення земель настільки затягнулася, що НААН довелося окремим наказом зобовʼязати свої держпідприємства "завершити виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, що перебувають у користуванні установ, підприємств та організацій відання НААН, їх державну реєстрацію в порядку, визначеному законодавством, відомостей про всі земельні ділянки в Державному земельному кадастрі та в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно…". Щоправда, такий наказ зʼявився лише два роки тому, у липні 2022 року. Отже, увесь цей час державні землі були не оформлені, а відтак могли перейти у власність, зокрема учасникам АТО, яким держава надала пріоритет у приватизації земельних ділянок.

Що ж стосується самих державних підприємств НААН, на запит УНН в академії розповіли, що і "Надія", і "Іскра" займалися науковими дослідами і випробуванням "передових наукових розробок української і світової  науки". Яких саме - не уточнили. При цьому жодного гектара ріллі за період 2014-2023 років ані ДП "ДГ АФ "Надія", ані ДП "ДГ "Іскра" ні в оренду, ні в користування іншим структурам та громадянам не передавало, наголосили в Академії.

Однак, який би "прорив" у науці не декларував НААН, навіть поверхневий аналіз фінансової діяльності цих держпідприємств показав: вони збиткові і неплатоспроможні.

Якщо ж провести глибший аналіз, то виникають сумніви, чи дійсно НААН використовував ці землі для передових наукових розробок. Є велика ймовірність, що вказані сільськогосподарські підприємства могли використовувати як "технічні прокладки", а земельні ділянки здавати у приховану оренду.

Інакше, як тоді пояснити судовий позов фермерського господарства "ЮГ" до ДП "ДГ "Агрофірма "Надія", у якому фермери стверджували, що минулого року виростили соняшник на землях держпідприємства, а представники останнього хотіли його зібрати самостійно. Ідеться про більше ніж 1600 гектарів землі, і це фактично уся земля, яка є у розпорядженні ДП "Надія" (1800 га).

Варто зауважити, що вирощування с/г культур на землях НААН дійсно не було оформлено договорами оренди. У цьому випадку це був договір "купівлі продажу майнових прав на незавершене сільськогосподарське виробництво", що фактично було прихованою орендою - коли приватна компанія на землі НААН вирощувала собі врожаї. Якими дослідами і передовими розробками тоді в цей час займалося держпідприємство Академії - невідомо. Так само без відповіді поки залишається питання - чому Академія приховує і навіть заперечує той факт, що вони надають державні землі у користування приватним особам.

НАБУ звинуватили у порушенні презумпції невинуватості у справі Сольського2 лип. 2024, 08:59 • 215278 переглядiв

Додамо

Детективи НАБУ, які виступають у справі Сольського на стороні НААН і проти передачі землі учасникам АТО, намагалися приховати експертизу із землеустрою. Цю експертизу вони замовили самі, але вже на етапі її готовності вирішили відмовитися від неї. Що з великою вірогідністю може говорити про те, що експертиза могла свідчити про невинуватість ексміністра. 

Загалом, НАБУ та САП розслідують цю справу вже 5 років, і розумні терміни слідства вичерпані. Проте доказів недостатньо, для їхнього збору детективи планують допитувати ще 1500 людей.