МОУ з 2022 року подало понад 100 позовів до судів через невиконання контрактів на постачання озброєння
Київ • УНН
У 2022-2024 роках Міністерство оборони України подало понад 100 судових позовів проти контрагентів за невиконання контрактів на постачання зброї та боєприпасів у зв'язку з критичною необхідністю під час повномасштабного російського вторгнення.
Міністерство оборони України з 2022 року подало понад 100 позовних заяв до судів через невиконання контрактів на постачання зброї та боєприпасів для армії. Про це МОУ повідомило у відповідь на запит агентства УНН.
Раніше експерти в коментарях УНН повідомляли, що деякі країни на початку повномасштабного вторгнення не хотіли укладати контракти з Міністерством оборони України на продаж боєприпасів, адже побоювалися, що наша країна програє війну і за них ніхто не заплатить. Тому МОУ через критичну необхідність вимушене було укладати контракти з усіма компаніями, які заявляли про те, що зможуть поставити снаряди.
"Міністерством оборони України подано позовних заяв до судів за невиконання (неналежне виконання) договірних зобов'язань суб'єктами господарювання у 2022 році - 2 позовні заяви, у 2023 році - 95 позовних заяв та у 2024 році - 11 позовних заяв", - зазначили в МОУ.
Також у Міністерстві повідомили, що за інформацією Департаменту військово-технічної політики, зазвичай за контрактами на закупівлю озброєння необхідно внести передоплату у розмірі до 97% від вартості товару. Водночас в держпідприємстві "Агенція оборонних закупівель" додали, що закупівля товарів для забезпечення національної безпеки та оборони здійснюється без обмежень розмірів попередньої оплати.
Крім того, у контрактах на закупівлю зброї та боєприпасів передбачені штрафні санкції за протермінування або невиконання умов договорів.
"У разі порушення строків поставки Товару з Виконавця стягується пеня у розмірі 0,1% вартості Товару, з якого допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі до 7% вказаної вартості. У разі відмови від поставки Товару Виконавець зобов'язаний сплатити на користь Замовника штраф у розмірі до 7% від вартості непоставленого (недопоставленого) Товару", - йдеться у відповіді на запит.
До того ж, якщо МОУ внесло передоплату за товар, а виконавець контракту не дотримується термінів поставки, то останній зобов’язаний сплатити проценти за користування коштами.
Стягнення коштів з виконавців контрактів відбувається у добровільному або судовому порядку, і не відбувається лише за умови наявності документально підтверджених обставин, що впливають на можливість виконання зобов'язань за контрактом, та завчасного повідомлення МОУ про такі обставини.
Додамо
Україні важко закуповувати вкрай необхідні для армії снаряди, адже ринок озброєння дуже специфічний та працює як велика монополія, де основні гравці знають одне одного. До того ж, росія створює проблеми на світовому ринку, щоб Україна не могла купувати зброю та боєприпаси, особливого радянського зразка. Зокрема, країна-агресор використовує свій вплив на Балканські країни, де досі є склади з таким озброєнням.