Командувач НАТО: Європа повинна "прокинутися", щоб виграти гонку озброєнь
Київ • УНН
Головнокомандувач ОЗС НАТО П'єр Вандьє закликав Європу змінити підхід до озброєння через надмірну бюрократію. Він наголосив на необхідності більше ризикувати та інвестувати у космос, ІТ та військову мобільність.
Європі потрібно більше ризикувати, витрачати більше, бути швидшою і скоротити бюрократію, щоб виграти нову глобальну гонку озброєнь, заявив Верховний головнокомандувач Об'єднаних збройних cил НАТО адмірал П'єр Вандьє. За його словами, слабкими місцями також є космос, інформаційні технології та військова мобільність. Про це УНН повідомляє із посиланням на Politico.
"Європа не зможе виграти майбутню битву за озброєння з тими правилами, які вона встановила для себе сьогодні", - заявив П'єр Вандьє у своєму першому інтерв'ю для преси після того, як він вступив на посаду наприкінці вересня.
Перешкоди, які стоять перед європейськими виробниками озброєнь і закупівельними агентствами, "можна охарактеризувати як надмірне дотримання вимог", - сказав він і додав: "ви маєте продемонструвати, що в [обладнанні], яке ви збираєтесь поставити через 15 років, все ідеально, що жоден гвинтик не буде загублений".
Французький адмірал сподівається, що саміт НАТО в Гаазі наступного року стане сигналом для ЄС: "Якщо ви хочете залишитися в гонці озброєнь, змініть свої правила".
Коментарі Вандьє з'явилися в той час, коли Європа прагне переозброїтися у відповідь на вторгнення російського диктатора володимира путіна в Україну. Країни ЄС працюють над збільшенням виробництва зброї, але все ще значно відстають від росії у виробництві боєприпасів.
Програми озброєнь також є надто повільними і недостатньо гнучкими, сказав Вандьє, додавши, що, наприклад, французькі фрегати змушені роками чекати на належне оновлення бойового режиму, в той час як деякі американські військові кораблі можуть модернізуватися щодня.
"З огляду на масштаби того, що відбувається в Азії", Вашингтону потрібна сильна європейська оборонна промисловість", сказав він, додавши, що впевнений, що європейські фірми можуть бути набагато більше, ніж "просто субпідрядником" для американських компаній.
Я налаштований оптимістично, і у мене є послання: "Час прокинутися. Ми насправді можемо робити великі речі, а це означає, що ми повинні добре використовувати гроші, більше ризикувати, пробувати більше речей
Одним з головних викликів, за словами Вандьє, є те, що планування військових операцій дедалі частіше вимагає синхронізації між різними середовищами - сушею, повітрям і морем, а також космосом, кібернетикою і інформаційною сферою. Саме тому його пріоритетом на найближчі кілька років є "створення умов для появи мультисередовищної системи командування: це все про ІТ, системи командування і управління, хмарні технології наших мереж".
У НАТО закликають збільшити оборонні витрати країн до 3% ВВП25 лист. 2024, 15:09 • 14152 перегляди
Він також попередив, що нині слабкими місцями є космос, ІТ та логістика.
"У космосі нам дійсно потрібно докласти значних зусиль. Загалом, ми витрачаємо наші гроші на невелику кількість високопродуктивних геостаціонарних супутників з тривалим терміном служби", - сказав Вандьє.
Тим часом компанія Ілона Маска SpaceX може запускати партії невеликих супутників однією ракетою, що значно знижує вартість супутника.
Ще одна сфера, яка потребує вдосконалення - це ІТ. "Сьогодні справжнім питанням є хмарні технології", які є передумовою для масової обробки даних і ШІ, - сказав командувач НАТО.
Третьою сферою для вдосконалення є переміщення військ і техніки по континенту - те, що було занедбано після закінчення Холодної війни, додав Вандьє.