Деталі
Bellingcat наводить слова колишнього директора ГУР Василя Бурби, який очолював відомство під час запланованої спецоперації. За його відомостями, за день до початку спецоперації він разом із заступником директора СБУ Русланом Баранецьким прибув до Офісу президента, щоб зробити останню доповідь про майбутню спецоперацію. Втім, за словами Бурби, Зеленський на той момент був зайнятий, і вони не змогли зустрітися з ним особисто.
Замість цього Бурбу з Баранецьким прийняв голова офісу Президента Андрій Єрмак, який і запропонував відкласти операцію на тиждень, пише Bellingcat. Напередодні президент Зеленський досяг домовленості з керівництвом РФ про перемир’я на Донбасі, що мало розпочатись з 27 липня 2020 року. За словами Бурби, в ОП вважали, що у випадку проведення спецоперації із подальшим затриманням бойовиків, то перемир’я на Сході України буде зірвано.
Цитата
“Бурба сказав, що дав відповідь щодо неможливості відкладення операції на тиждень, оскільки це призведе або до втрати довіри з боку найманців, або до підозр з боку білоруських чи російських спецслужб, або до того й іншого одразу. За словами Бурби, надалі представники Офісу Президента, намагаючись знайти компроміс із командою ГУР Міноборони, запропонували скоротити затримку операції до чотирьох днів. Дату вильоту й захоплення найманців належало перенести на середу, 29 липня 2020 року. У цьому випадку перемир’я принаймні встигло б набрати чинності. Як розповів Бурба, спецслужби вважали, що шанс знайти нові квитки в такий короткий термін невеликий, проте пообіцяли дізнатися, що можна зробити”, — пише Bellingcat.
Доповнення
Наступного дня, коли перша група з 33 найманців вже залишала Москву, команді ГУР Міноборони вдалося успішно перебронювати квитки не на середу, 29 липня, а на четвер, 30 липня. Квитки другої групи із 13 найманців поміняли на суботу, 1 серпня. Пізніше того ж ранку, за словами Бурби, він повідомив Офіс Президента, що план все одно буде здійснено, але із затримкою на п’ять днів.
Bellingcat зазначає, що Офіс Президента не відповів на прохання підтвердити або спростувати слова Бурби.
Нагадаємо
Спираючись на розслідування Bellingcat УНН вже повідомляв, що президент Зеленський знав про спецоперацію, а найманців хотіли зловити за "сценарієм Протасевича".
Додамо
Повноцінно з висновками журналістів можна ознайомитися у відповідних звітах на сайтах розслідувачів. У звітах надано куди більш докладний опис подій і реалізація плану українських розвідників, задум яким прийшов ще у 2018 році.
Що за “Вагнергейт”?
29 липня 2020 року білоруськими правоохоронними органами було затримано 33 людини, деякі з них були представниками приватної військової компанії “Вагнера”. Більшість затриманих воювали на Донбасі на боці ДНР і ЛНР, а половина — були колишніми громадянами України.
14 серпня стало відомо, що затримані на території Білорусі 32 бойовики ПВК “Вагнера” були повернуті Російської Федерації. Попри те, що Україна подавала запит на екстрадицію даних осіб.
Після в ряді ЗМІ з’явилася інформація про те, що СБУ і ГУР Міноборони нібито готували спецоперацію із затримання членів ПВК “Вагнера”, але “через доповідь президенту Зеленському і главі ОПУ Єрмаку” стався “витік інформації”, про який “дізналися білоруські спецслужби”. Були опубліковані “записи розмов” передбачуваних “співробітників СБУ” з “членами ПВК “Вагнера”, які були згодом затримані в Білорусі.
СБУ раніше спростовувала свою участь у спецоперації.
Розслідування Bellingcat
Розслідування про “вагнерівців” анонсував минулого року болгарський журналіст, головний розслідувач Bellingcat Хрісто Грозєв. Він назвав ситуацію “прецедентом”, оскільки українські спецслужби фактично зробили “посміховисько” з російської розвідки, а тепер таку подію українська влада замовчує.
Також журналіст повідомив, що анонсований документальний фільм про ті події до кінця 2021 року має бути на екранах.