$41.220.04
46.820.21
+12°
0м/с
82%

Доставка vs аптека: чи може пошта замінити аптечну інфраструктуру

Київ • УНН

 • 542036 перегляди

Через нові правила фармринку аптеки можуть закритись, особливо в селах та прифронтових зонах. "Укрпошта" та "Нова Пошта" не можуть повністю замінити аптеки.

Доставка vs аптека: чи може пошта замінити аптечну інфраструктуру

Після набуття чинності нового регулювання фармацевтичного ринку в Україні представники аптечного бізнесу, як великого, так і малого, заявили про серйозні ризики масового закриття аптечних закладів. Першими під загрозу потрапили аптеки в селах та прифронтових населених пунктах, де бізнесу в умовах війни і без того складно виживати. Аптечні мережі уже почали закривати збиткові точки, пише УНН.

Аптеки можуть закритись?

З 1 березня набули чинності нові правила роботи фармринку, за якими аптекам заборонили укладати маркетингові договори з виробниками. Окрім того, була обмежена аптечна і дистрибʼюторська націнка на препарати. 

Як пояснювали власники аптечних мереж, раніше вони могли утримувати не рентабельні аптечні пункти чи відновлювати постраждалі від обстрілів аптеки за рахунок маркетингу. Також маркетингові угоди давали можливість рітейлу робити знижки на ліки для кінцевих споживачів і впроваджувати різні соціальні проєкти, одним з яких стала робота мобільних аптек у прифронтових районах.

Зараз же, після заборони мркетингу, утримувати неприбуткові аптечні пункти у селах та прифронтових районах, а особливо відновлювати їх після російських обстрілів стало неможливо, тому деякі мережі вже почали згортати діяльність деяких аптек. А представники малого бізнесу заявляють про те, що не зможуть далі працювати через значне обмеження націнок на ліки, адже вимушені самі покривати витрати на логістику, оренду, навчання фармацевтів, комунальні платежі і навіть інкасацію. Зокрема, під загрозою опинилися 1200 малих аптек-ФОПів.

У МОЗ проблеми не бачать

У Міністерстві охорони здоров’я України запевняють, що ситуація під контролем. Публічно у відомстві заявили, що роблять усе можливе, аби запобігти втраті аптечної інфраструктури в регіонах.

Проте під час однієї з нарад під головуванням заступниці керівника Офісу Президента Ірини Верещук міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що навіть у випадку припинення роботи аптек у прифронтових населених пунктах, жителі не залишаться без медикаментів — їх доставлятимуть  логістичні компанії "Укрпошта" та "Нова пошта".

Очільник МОЗ переконаний, що проблем з доступом до ліків у сільській місцевості та прифронтових районах не буде.

Міністерство охорони здоровʼя у відповідь на запит УНН повідомило, що станом на 2 квітня працює 29 мобільних аптечних пунктів у 16 областях України.

Крім того, Національний оператор поштового звʼязку АТ "Укрпошта" отримав ліцензію для здійснення доставки лікарських засобів. Як зазначають у МОЗ, пілотний проєкт "Ліки Укрпошта" масштабовано на всі регіони України, у тому числі  на прифронтові регіони та території, де ведуться активні бойові дії.

Таким чином, МОЗ спільно з Держлікслужбою вжито заходів для впровадження стимулів для використання наявної, у тому числі медичної та аптечної, інфраструктури для підвищення доступності лікарських засобів та медичних виробів та спрощено вимоги до Ліцензійних умов в частині провадження діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами в сільській місцевості, запущено проєкт "Мобільна аптека", а також спільно з АТ "Укрпошта" розпочато проєкт "Укрпошта. Аптека

- йдеться у відповіді МОЗ.

Однак реальність в Україні не завжди співпадає з тим, що заявляють у міністерських кабінетах. УНН звернулися до логістичних компаній, аби перевірити, наскільки ефективною може бути така заміна аптек.

Що каже "Укрпошта"

В "Укрпошті" підтвердили, що здійснюють доставку ліків у всі регіони України, зокрема і у прифронтові. Однак доставка відбувається не до оселі пацієнта, а лише до стаціонарного відділення або через пересувні поштові відділення, які працюють за погодженими із військовою адміністрацією маршрутами.

Наразі у "Укрпошти" є дві аптеки у Києві та Київській області, а також склад у Київській області. Всі замовлені ліки доставляються з цих аптек по всіх регіонах України.

"Доставка займає до 3 днів з дати відправлення. Також враховується графік роботи пересувних відділень, які доставляють ліки (і не тільки) в села, в яких стаціонарні відділення "Укрпошти" відсутні"

- розповіли у пресслужбі компанії.

Тобто в екстрених випадках, якщо, наприклад, раптово підвищився тиск, або раптово підвищилась температура чи банально пацієнт захворів грипом, ліки або доведеться чекати мінімум 3 дні, або ж самостійно їхати за ними до найближчої аптеки за кілька десятків кілометрів.

Окрім того, "Укрпошта" визнала, що не може доставляти лікарські засоби, які повинні зберігатися з дотриманням особливого температурного режиму.

"Наразі "Укрпошта" не доставляє лікарські засоби з температурним режимом від +2 до +8 С. Цей процес знаходиться у режимі тестування", - зазначили у компанії.

Позиція "Нової пошти"

У "Новій пошті" повідомили, що співпрацюють з аптечними мережами ще з "ковідного" 2020 року та здійснюють доставку ліків по всій Україні, зокрема й у  прифронтові населені пункти. Але в компанії додали, що доставка сюди може бути обмежена через обстріли та інші ризики, повʼязані з безпекою.

Час доставки відповідає стандартним регламентам нашої компанії, але через ворожі обстріли у прифронтових зонах можливі зміни у графіках

- зазначили у пресслужбі «Нової пошти».

Тобто така ж ситуація, як і у випадку з "Укрпоштою" - ліки миттєво або в той же день отримати не вдасться. 

У разі втрати аптечної інфраструктури на прифронтових територіях ми будемо доставляти ліки на відділення або адресною доставкою, як звичайні посилки. Але замінити функції аптек "Нова пошта" не зможе, адже наша компанія є логістичним оператором, який займається доставкою медикаментів, а не їх продажем

- підкреслили у компанії.

Як і у випадку з "Укрпоштою", "Нова пошта" також не доставляє ліки, що потребують спеціального температурного режиму зберігання.  "Нова пошта" не перевозить товари, які потребують дотримання спеціального температурного режиму", - зазначили у компанії.

Ризик не виправданий

Тож очевидно, що логістичні компанії не можуть повноцінно замінити аптечну інфраструктуру, і йдеться не лише про часові рамки доставки, а й про асортимент, умови зберігання чи консультації фармацевта. 

У випадках, коли час має значення у лікуванні хвороби чи невідкладній допомозі під час гострого стану, чекати поштову доставку 2-3 дні — не варіант. Тому закриття аптек у селах і прифронтових районах — це не лише про бізнес. Це, насамперед, про доступ людей до ліків, а отже базової медичної допомоги. 

Заклики МОЗ "не турбуватись" виглядають дивно і якщо ситуація не буде врегульована, українські пацієнти у  найнебезпечніших регіонах країни ризикують залишитись без життєво необхідних ліків. Практика показує, що навіть найкращі логістичні рішення не здатні замінити функції аптек у повному обсязі.

Місяць, як заборонений маркетинг у фармгалузі: хто заробив на цьому мільйони04.04.25, 09:14 • 278661 перегляд

Brent
$67.65
Bitcoin
$84,890.30
S&P 500
$5,302.78
Tesla
$239.97
Газ TTF
$35.66
Золото
$3,341.30
Ethereum
$1,583.66