Bloomberg: податкова реформа Трампа може не спрацювати
Київ • УНН
Експерти ставлять під сумнів ефективність податкових ініціатив Трампа через рекордний дефіцит бюджету у $1,83 трлн. Більшість запропонованих пільг орієнтовані на виборців, а не на довгострокове економічне зростання.
Податкові ініціативи Дональда Трампа викликають суперечки, хоча він обіцяє стимулювати економіку США через податкові знижки, експерти попереджають про їхній мінімальний ефект, а рекордний бюджетний дефіцит у $1,83 трлн ставлять під сумнів ефективність таких заходів. Пише УНН з посиланням на Bloomberg.
Новообраний президент Дональд Трамп заявляє, що продовження податкових знижок стимулюватиме інвестиції та прискорить економічне зростання США. Однак, за даними Комітету за відповідальний федеральний бюджет (CRFB), ці заходи матимуть мінімальний вплив на економіку.
Більшість запропонованих податкових пільг спрямовані на домогосподарства, як-от зниження ставок прибуткового податку та податкові пільги на дітей, які більше орієнтовані на виборців, ніж на довгострокове економічне зростання. Економісти вважають, що значніший стимул могла б забезпечити підтримка корпоративного сектору.
Водночас, скорочення податків для бізнесу, передбачене законом 2017 року, не планується продовжувати. Попри обіцянку Трампа знизити корпоративну ставку до 15%, цей крок викликає критику навіть серед республіканців.
За оцінкою Бюджетного управління Конгресу США, непродовження податкових знижок дозволить скоротити бюджетний дефіцит на $3,7 трлн за 10 років і зменшити державні запозичення, що позитивно вплине на приватні інвестиції.
"У підсумку ці два ефекти значною мірою компенсують один одного, що призведе до дуже незначних змін у валовому внутрішньому продукті", - зазначили в РБО.
За даними CRFB, продовження податкових знижок матиме лише помірний вплив на економічне зростання. Інші моделі, зокрема Податкового фонду та бюджетної моделі Пенсильванського університету, також прогнозують незначний позитивний ефект, який не покриє витрати на ці знижки, оцінені у $4,6 трлн за десятиліття. Це створює додатковий тиск на законодавців, змушуючи їх шукати способи скорочення витрат.
Президент Трамп анонсував різке зниження держвидатків через новий Департамент державної ефективності, який очолюватимуть Ілон Маск і Вівек Рамасвамі. Також запропоновано введення тарифів на імпорт у розмірі 10-20% і 60% на китайські товари як компенсаторний механізм для податкових знижок.
Дефіцит бюджету США у 2024 році досягне рекордного рівня з часів пандемії Covid через збільшення витрат на соціальне забезпечення, оборону та обслуговування боргу. За минулий фінансовий рік дефіцит становив $1,83 трлн, а за перші два місяці поточного року — $624 млрд, що еквівалентно запозиченням у $10 млрд щодня.
"Це вражаюча сума, особливо якщо врахувати величезні виклики, що стоять перед нами. Якщо ми маємо намір серйозно поставитися до фіскальної відповідальності, ми можемо почати вже зараз", - сказала президентка CRFB Майя МакГінеас.
Нагадаємо
Обраний президент США Дональд Трамп у перший день на посаді, 20 січня, планує видати понад 25 наказів і директив. Вони стосуватимуться, зокрема, імміграції та енергетики.