ЄС спустошує газові сховища найшвидше за останні три роки - FT

ЄС спустошує газові сховища найшвидше за останні три роки - FT

Київ  •  УНН

 • 14064 перегляди

Read in English

Європейський Союз використовує газові запаси рекордними темпами через холодну погоду та зниження імпорту. Рівень заповненості сховищ впав на 19% з вересня, сягнувши 75% у грудні.

Європейський Союз спустошує свої газові сховища найшвидше з часів енергетичної кризи трирічної давнини. Це зумовлено холодною погодою та зниженням обсягів морського імпорту, що спричинило зростання попиту.

Пише УНН з посиланням на Financial Times.

Деталі

За даними галузевої організації Gas Infrastructure Europe, обсяг газу в сховищах блоку скоротився приблизно на 19% з кінця вересня, коли завершується сезон поповнення запасів, до середини грудня.

Для порівняння, у попередні два роки за аналогічний період спостерігалося лише незначне падіння запасів, оскільки аномально тепла погода зберігала відносно високий рівень наповненості сховищ під час опалювального сезону, а промисловий попит залишався низьким через високі ціни на газ.

Цієї зими Європі довелося набагато більше покладатися на свої підземні сховища, ніж за останні два роки, щоб компенсувати зниження імпорту скрапленого природного газу і задовольнити зростаючий попит

 - сказала керівник відділу ціноутворення на європейський газ в ціновій агенції Argus Media Наташа Філдінг.

Європа стикається зі зростаючою конкуренцією за імпорт скрапленого природного газу (ЗПГ) з боку азійських покупців, які приваблюють нижчі ціни, ніж у попередні роки. Це призвело до уповільнення постачання ЗПГ та активнішого використання накопичених запасів.

Останній раз газові сховища Європи спустошувалися такими темпами в середині грудня у 2021 році, коли росія скоротила постачання газу трубопроводами напередодні свого повномасштабного вторгнення в Україну.

Станом на середину грудня рівень заповненості сховищ у ЄС становив 75%, що перевищує середній показник за останнє десятиліття, коли країни намагалися зменшити залежність від російського газу. Проте цей показник значно нижчий за рівень 90%, зафіксований у той самий період минулого року.

Image

Ціни на газ у Європі наразі приблизно на 90% нижчі, ніж пікові 300 євро за мегават-годину влітку 2022 року, однак швидке використання запасів взимку може зробити їхнє поповнення наступного року складнішим та дорожчим.

Трейдери вже прогнозують вищі ціни на газ із постачанням наступного літа, ніж із постачанням наступної зими, що свідчить про зростання вартості відновлення запасів.

ЄС має обов’язок наповнювати сховища газу на 90% до початку листопада, відповідно до норм Європейської комісії.

Однак деякі країни демонструють нижчі показники. Значна частина постачання газу надходить у вигляді ЗПГ, який останнім часом став політично чутливим.

Президент США Дональд Трамп заявив, що ЄС має зобов’язатися купувати "значні" обсяги американської нафти та газу, інакше зіткнеться з тарифами.

Водночас Катар погрожує припинити постачання ЗПГ, якщо держави-члени жорстко дотримуватимуться нових екологічних і соціальних стандартів. США наразі є найбільшим постачальником ЗПГ до ЄС, а Катар – третім.

Додатковим фактором зростання попиту стали похолодання та так звані Dunkelflaute — періоди, коли ні сонячні, ні вітрові електростанції не виробляють енергії, що змушує збільшувати споживання газу для генерації електроенергії.

Попит на промисловий газ у північно-західній Європі зріс на 6% за січень-листопад 2024 року порівняно з мінімумами 2023 року, зазначає Анна-Софі Корбо, дослідниця з Центру глобальної енергетичної політики Колумбійського університету.

Запаси газу в окремих країнах зменшувалися нерівномірно. У Нідерландах обсяги скоротилися на 33%, у Франції — на 28% з початку зими.

Нагадаємо

Цієї зими, а саме з 1 січня припиниться постачання російського газу через Україну.