Як уникнути харчових отруєнь під час новорічних свят: прості правила
Київ • УНН
Центр громадського здоров'я України надав рекомендації щодо безпечного зберігання та приготування святкових страв. У грудні-січні 2023-2024 зафіксовано 6527 випадків харчових отруєнь, що на 13% більше ніж торік.
Новорічні свята ніколи не обходяться без святкового столу з різноманітними стравам, які потребують зберігання в холодильнику. Але з сучасними умовами і постійними відключення світла, зберігати продукти належним чином — складно. Харчові отруєння – не найкращий спосіб завершити святковий вечір, тому Центр громадського здоровʼя України поділився простими правилами, щоб убезпечити себе і близьких від неприємних наслідків святкувань, пише УНН.
Згідно з статистикою, минулого року в період різдвяних свят фахівці спостерігали збільшення кількості випадків захворювання на ГКІ (гострі кишкові інфекції): 6527 випадків у грудні 2023-го – січні 2024-го року проти 5764 випадків ГКІ у грудні 2022-го – січні 2023-го року.
Основними чинниками харчового отруєння є бактерії, віруси та паразити. І найбільший ризик інфікування цими патогенами мають такі продукти:
сирі яйця;
непастеризоване молоко;
домашня консервація;
сирі м'ясо, риба та морепродукти;
м'які сири з непастеризованого молока (наприклад, брі, камамбер, сири з блакитними прожилками);
кондитерські вироби з кремом.
Для того, щоб уникнути зараження продуктів мікроорганізмами до та після страв, фахівці рекомендують:
Обов’язково мийти руки з милом перед приготуванням їжі. Регулярно очищувати кухонні поверхні та приладдя.
Сирі та готові продукти нарізати на окремих дошках. Завести окрему дошку та ніж для м’яса та риби, щоб не забруднювати готову їжу мікроорганізмами, які можуть бути в сирих продуктах.
Термічно обробляти сирі продукти перед вживанням. Переконатися, що риба чи м’ясо добре проварилися, пропеклися чи просмажилися перед подачею на стіл та вживанням.
Пильнувати, щоб продукти були свіжі. Перевіряти термін придатності продуктів. Якщо вигляд чи запах викликають сумніви — варто викинути і не ризикувати.
Не залишати їжу на столі довше, ніж на дві години. Після святкування одразу прибрати їжу, яка залишилась, у холодильник, особливо салати з майонезом, кремові десерти та холодець.
Також, рекомендовано купувати харчові продукти в перевірених торгівельних мережах та постачальників.
Якщо ви вирішили провести святкування не вдома — обирайте перевірені ресторани чи кафе з хорошою репутацією. І не соромтеся просити персонал замінити вам страву, якщо її якість викликає сумніви.
Найбільш вразливими до харчових отруєнь є діти, вагітні жінки, люди похилого віку та люди з ослабленим імунітетом.
Отруєння може проявлятися через нудоту, біль у животі, блювоту чи/та діарею, і мати небезпечні ускладнення з необхідністю ушпиталення через зневоднення, тривалу лихоманку чи навіть порушення зору.
У разі виявлення симптомів отруєння необхідно одразу звернутися до лікаря і не займатися самолікуванням.
Нагадаємо
26-річна вагітна жінка у Волинській області отруїлася грибами, що призвело до втрати дитини. Після інтенсивного лікування стан пацієнтки нормалізувався.