Від блекауту Україну рятує радянська система теплопостачання - експерт
Київ • УНН
КИЇВ. 19 січня. УНН. На сьогодні в Україні присутній дефіцит генеруючої потужності на рівні 1,5 ГВт. Від блекауту або так званих “віялових” відключень країну рятує лише надійність радянської системи теплопостачання. Тож наразі Кабміну та Міненерго необхідно вирішувати проблему з дефіцитом потужностей та збільшувати запаси вугілля. Про це УНН розповів член Наглядової ради інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.
“Розумієте, у нас радянська система, яка є найбільш надійною. І ось ця надійність буде нас рятувати, поки. Звичайно, вугілля має бути, паливо для електростанцій має бути. Зараз показники запасів вугілля низькі, але є об’єктивна причина: ТЕС всю зиму працюють, закриваючи частину базового виробництва електроенергії, замість АЕС, адже блоки були в ремонті довше, ніж планувалося. То вже варто в „Енергоатому“ запитати. Але сказати, що зараз прям така ситуація, що може бути блекаут або віялові відключення я б так не казав”, — заявив Корольчук.
З його слів, дефіцит вугілля залишиться й після морозів.
“Це проблема, яку треба буде вирішувати. Нехай там і буде тепліше, але ж теплові електростанції працюють. Скажімо так: закривають частину балансу електроенергії. Їм потрібне вугілля. Стосовно можливих наступних морозів, то зараз 500 тисяч тонн вугілля є на складах”, — додав експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Антиринкове рішення Кабміну”: експерт пояснив, як насправді зміниться ціна газ
Він також зазначив, що зараз “в оперативному режимі” до складів ТЕС підвозять вугілля, яке там і використовують.
“Плюс ДТЕК 400 тисяч тонн має привезти з Казахстану. Якщо подивитися на ситуацію зі сторони можливого блекауту в Україні, то, на даному етапі, фонди зношені, старі блоки часто виходять в аварійний ремонт і в АЕС, і в ТЕС. Але говорити про блекаут в Україні не доводиться. От саме в такому уявленні, як ми могли його бачити в Пакистані, в Америці або Австралії. У нас були періоди, наприклад, у 2015 році, коли дефіцит доходив до практично 4 ГВт потужності, зараз — 1,5 Гвт. Проблема дійсно залишається, адже вчора ми вже брали аварійну допомогу 600 МВт в Білорусі. В Росії не беремо чисто за принципом, щоб нічого не сказали”, — наголосив Корольчук.
Він відзначив, що в “окремих випадках” в України буде нагода підстрахуватися і з боку Білорусі, і з боку Росії.
“Тому, говорити про критичну ситуацію можна лише у випадку якоїсь масштабної аварії. Але й для того в нас є резервні варіанти. Та ж аварійна допомога, додаткові включення існуючих блоків, які стоять в режимі очікування. Я Вам не скажу, що є підстави блекауту. Так, є дефіцит, ситуація складна.
Для виходу з ситуації в Міненерго не знайшли іншого варіанту, як включити газомазутні блоки. Почали палити газом. Вугілля й далі є основним, а газ як для резерву використовують. Але це також не вихід із ситуації — це дорого. І якщо в „Центренерго“ немає запасів вугілля, вони менше заготували ніж ДТЕК, значить вони „прокололися“. Вони не передбачили, що запаси мають бути більшими. Не провели ці закупки. Але ж це державна компанія, а ДТЕК — компанія Ахметова. У них свої шахти, вони зараз збільшують видобуток вугілля. Це закономірно в такій ситуації, коли мало вугілля на складах”, — підсумував експерт.
Нагадаємо, днями, в мережі з’явився лист нібито від голови правління “Укренерго” до в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка. Цим листом “Укренерго” просить міністерство погодити план віяльних відключень електроенергії. В листі “Укренерго” в тому числі визнає, що на складах невистачає вугілля для того, щоби підтримувати генерацію у період морозів.
У самому “Укренерго” запевнили, що відключень чи обмеження потужностей не планують.
Водночас, за даними “Укренерго”, на складах ТЕС та ТЕЦ запаси вугілля станом на 14 січня дорівнювали 688 тис. т, при мінімально необхідних 900 тис. т, включення в роботу додаткових енергоблоків теплових електростанцій може бути здійснено на резервному паливі (газ, мазут). Однак, запевнили, що на тлі очікуваного збільшення обсягів споживання електроенергії через морози, яке в пікові години доби може зростати на величину до 3000 МВт і загалом сягати 25 000 тис. МВт, мають низку заходів для балансування енергосистеми та покриття додаткового навантаження.
До того ж, у Раді національної безпеки і оборони України скликали нараду щодо безперервного енергопостачання населенню, обговоривши зокрема й проблему з постачанням вугілля на ТЕС у необхідній кількості, зважаючи на очікуване пікове навантаження на тлі прийдешніх морозів.
Додамо, що загроза блекауту виникла на тлі зростання тарифів на газ, ситуацію з якими вже кілька днів намагається врегулювати влада, а також з відміною пільгового тарифу на електроенергію, а саме з 1 січня 2021 року була скасована пільгова ціна на електроенергію для населення — тепер її вартість становить 1,68 грн за 1 кВт-год.
Декілька днів тому, виконувач обов’язків міністра енергетики України Юрій Вітренко (колишній керівник “Нафтогазу”, який збільшив вартість газу для населення з 1,4 грн до 6,9 грн за куб. м.) в інтерв’ю DW вказав на дефіцит електроенергії на ринку, висловивши водночас сподівання, що найближчим часом віялових відключень не буде.