Синє світло вранці покращує сон літніх людей та їхню активність - дослідження
Київ • УНН
Дослідження показало, що ранкова доза синього світла покращує якість сну та збільшує активність у літніх людей. Вечірні сеанси можуть порушити сон.

Ранкова доза синього світла може допомогти людям похилого віку краще спати ввечері, даючи їм стимул для повсякденної діяльності наступного дня. Про це свідчать результати дослідження, проведеного вченими з Університету Суррея у Великій Британії, повідомляє УНН із посиланням на Science Alert.
Деталі
Зазначається, що дослідники провели експеримент за участю 36 добровольців у віці 60 років і старше, перевіряючи їх реакцію на двогодинні сеанси синього та звичайного білого світла двічі на день протягом кількох тижнів.
Увага до людей похилого віку була навмисною: у міру того, як ми старіємо, ми, як правило, проводимо менше часу на свіжому повітрі та більше часу при штучному освітленні, тоді як наші старіючі очі також пропускають менше синього світла. Ці різні фактори можуть впливати на циркадні ритми організму, а згодом і на наш сон
Результати були вражаючими: лікування синім світлом сприяло значному покращенню якості сну та збільшенню регулярної щоденної активності. Однак це було вірно лише для ранкових сеансів, вечірні ж "сеанси" часто призводили до засинання.
Іншими словами, час має вирішальне значення. Дослідники припускають, що ранкові дози допомагають тренувати наші щоденні ритми та навчають тіло, коли потрібно прокидатися, а отже, коли спати. Вечірні дози, з іншого боку, порушують ті самі шаблони, тому ваш телефон або ноутбук може мати фільтр синього світла для вечірнього використання.
Ранкове світло, збагачене синім кольором, може посилювати сигнал про неспання протягом дня, підвищивши тиск сну та гомеостатичний потяг до сну ввечері, таким чином покращуючи консолідацію сну
Дослідження також показало, що денне освітлення – вплив світла з інтенсивністю, еквівалентною навколишньому освітленню в похмурий день – підвищило щоденну активність, при цьому учасники мали тенденцію лягати спати раніше.
Це узгоджується з тим, що ми знаємо про денне світло, яке містить більше синього світла з довжиною хвилі, і може підвищити наш настрій і рівень пильності.
Наше дослідження показує, що світлове втручання з чітким визначенням часу може бути потужним інструментом для покращення сну та повсякденної активності здорових людей похилого віку. Зосереджуючись на ранковому синьому світлі та максимізуючи денне освітлення, ми можемо допомогти людям похилого віку досягти більш спокійного сну та підтримувати здоровіший та активніший спосіб життя
Видання зазначає, що користь терапії синім світлом була доведена в попередніх дослідженнях, в яких щоправда, зазвичай брали участь літні люди з деменцією, які жили в контрольованому середовищі. Натомість нове дослідження більше нагадує реальний тест.
Нагадаємо
У розвинених суспільствах люди сплять на 45 хвилин довше, ніж у менш технологічних країнах, у середньому більше ніж 7 годин на ніч. Проте це покращення якості сну має свою ціну — порушення природних біологічних ритмів.
Тиждень змін: сонячне затемнення і крок у нову епоху24.03.25, 09:02 • 256628 переглядiв