Смерть Шишова не відлякала білорусів від України. Але надалі вони будуть обережніші
Київ • УНН
КИЇВ. 4 серпня. УНН. Смерть глави “Білоруського будинку” Віталія Шишова, якого знайшли повішеним у Києві вранці у вівторок, шокувала багатьох громадян республіки, які знайшли тимчасовий притулок в Україні. Однак нашу країну вони все ще вважають безпечнішою за свою батьківщину.
На акції в пам’ять про Віталія, яка пройшла в столиці напередодні, УНН поспілкувався з деякими учасниками щоб з’ясувати, чи підірвала подія їхню довіру до України.
“Як показало, знаходитися (в Україні — ред.) небезпечно, але все ж безпечніше, ніж у нашій країні”, — розповів УНН активіст з Гомеля Артем, — “У нас (в Білорусі — ред.), якщо офіційно 12-13 убитих, я думаю їх насправді набагато більше. У нас дуже багато було зниклих безвісти, рідні яких відмовилися коментувати. Їх, напевно, залякали. А таких було під сотню. Плюс, скільки в тюрмах, як там знущаються”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Києві понад 100 осіб зібралося на акцію пам’яті Шишова біля посольства Білорусі
Як розповіла колишня радіоведуча, політичний блогер, засновник руху “Досить боятися” Тетяна Мартинова, всі були шоковані тим, що сталося з Шишовим, так як не вірили, що режим Олександра Лукашенка піде на такий крок. Активістка, як і багато хто з учасників акції, не вірить, що смерть Віталія була самогубством.
“Вони це зробили. Ми це прийняли. Тепер, як то кажуть, „watch your step“, будемо обережніше, не займатимемося бігом в лісосмузі, не будемо ходити по ночах поодинці. Що ще ми можемо? Боятися ми точно не будемо. Не бачу сенсу боятися в Україні. Обережними бути — так”, — говорить Мартинова.
“З урахуванням того, що законів немає за фактом ні в Білорусі, ні в Росії, то засилати сюди під виглядом протестуючих московську „спецуру“ з білоруськими паспортами, які їм особисто Лукашенко видасть — великих труднощів не складе. І як їх вичислювати? Вони ж почали впроваджуватися ще в травні 2020 року... Вони ходили на ті ж марші, під протести”, — вважає вона.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Amnesty International: українська влада повинна провести швидке і ефективне розслідування смерті Шишова
Співрозмовниця висловила впевненість в тому, що навіть на акції, що проходила у вівторок біля посольства, присутні “тихарі” і “пару ГБ-шників”.
Схожу думку напередодні висловив розслідувач Bellingcat Христо Грозєв. Він, зокрема, заявив, що отримав інформацію про те, що представники ФСБ Росії інтегрувалися в опозиційні білоруські групи в Україні.
УНН також зв’язався з правозахисниками “Білоруського Гельсінського Комітету” і “Вясни”, проте в обох оргаізаціях заявили, що стежать за ситуацією, однак прокоментувати її на даний момент не готові.
Смерть Віталія Шишова
Голова Білоруського дому в Україні Віталій Шишов зник в Києві 2 серпня.
Він вийшов вранці у вівторок на щоденну пробіжку і не повернувся.
Як повідомили в Білоруському домі: “На камерах зафіксовано, як він виходив з дому на пробіжку о 9 ранку. У 10 повинен був повернутися. Зв’язатися з ним неможливо, телефон відключений від відстежування місцеположення (гугл-аккаунту). Годинника і фітнес-браслета при ньому не було. Відстежили телефон по вишках, але занадто великий квадрат пошуків”.
Вранці у вівторок, 3 серпня, Шишов був знайдений повішеним в одному з київських парків.
Близько загиблого не вірять, що активіст вчинив самогубство, і підозрюють, що смерть Шишова була спланована, а за ним велося стеження.
Поліція відкрила кримінальне провадження за статтею про умисне вбивство і розглядатиме всі версії, в тому числі вбивство, замасковане під самогубство. Зокрема, голова Національної поліції Ігор Клименко заявив, що під час слідчих дій на тілі загиблого глави “Білоруського дому” Віталія Шишова виявлено садна і зідрану шкіру на окремих частинах тіла.
Також Клименко зазначив, що тіло Шишова висіло на висоті трьох метрів, а на одному з пеньків виявили слід.
В ОПУ заявили, що Президент України Володимир Зеленський тримає на контролі справу про смерть глави “Білоруського дому” в Україні Віталія Шишова, якого знайшли повішеним у Києві.