Розширення фіскального тиску на бізнес несправедливе та шкідливе – Всеукраїнська професійна асоціація підприємців
Київ • УНН
Будь-яке посилення фіскального тиску на бізнес є невиправданим і шкідливим, оскільки покладе значні витрати на бізнес, а додаткові надходження до державного бюджету будуть мінімальними, вважає президент Всеукраїнської професійної асоціації підприємців.
Будь-яке розширення фіскального тиску на бізнес є невиправданим і шкідливим. Таку думку під час конгресу "Реформа державних фінансів – шлях до відновлення України" висловив президент Всеукраїнської професійної асоціації підприємців Борис Емельдеш, передає УНН.
За введення реєстраторів розрахункових операцій (РРО) для фізичних осіб — підприємців (ФОП) активно виступав голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Він зазначав, що це те, що потрібно народу України для розвитку.
"Будь-яке розширення надскладних для бізнесу інструментів (РРО, товарний облік) не виправдане і шкідливе, принаймні до того часу, поки якість інституцій (в Україні – ред.)не буде як у розвинених країнах ЄС… Необхідно почути голос бізнесу та ще раз приділити увагу справедливій фіскалізації, бо сьогодні державні установи, які формують і відповідають за формування податкової політики, демонструють повне і, нажаль, свідоме ігнорування будь-яких пропозицій, розрахунків та ініціатив (бізнесу – ред.)", - сказав Емельдеш.
За його словами, загальна кількість ФОПів наразі складає близько 2 млн. З них повинні були встановити РРО близько 1 млн, а реально встановили тільки 327 тисяч. "Тобто підприємці масово ігнорують цю безглузду норму", - додав Емельдеш.
Він зазначив, що експерти підрахували втрати ФОПів від тотальної фіскалізації. Зокрема, витрати всіх ФОПів на РРО складають близько 10 млрд грн на рік, а витрати на дотримання товарного обліку складають 25 млрд грн на рік. Водночас додаткові надходження до бюджету від введення касових апаратів та дотримання товарного обігу, за даними Емельдеша, складають близько 6-8 млрд грн на рік.
"Тобто для того, щоб держава отримала 8 млрд грн, бізнес повинен втратити 35 млрд грн. Це суспільно негативне регулювання, шкідливе для країни в цілому", - сказав Емельдеш, додавши, що Мінфін на офіційний запит відповів, що оцінити величину впливу РРО на економіку неможливо.
Крім того, за даними Емельдеша останні чотири роки Державна податкова служба (ДПС) проводить по 27 тисяч перевірок в рік, а підприємців, які не встановили касові апарати близько 700 тисяч. "Тобто для того, щоб встановити тільки факт цього порушення податкова повинна працювати 25 років", - зазначив він.
Також за його словами у 2023-2024 році рівень тінізації підакцизних товарів демонструє аномальні результати. Зокрема, у тютюновій галузі - це 19%, тобто кожна 5 пачка сигарет, що продається - нелегальна, а в алкогольній галузі в тіні знаходиться - 38%. Загальні втрати бюджету від тінізації цих двох груп товарів складають 25 млрд грн на рік.
"Чим допоможе фіскалізація ще мільйона підприємців, якщо податкова не може впоратись з десятком тисяч (підприємств – ре.) і вивести ці галузі (тютюнову та алкогольну – ред.) з тіні?", - запитав Емельдеш.
Нагадаємо
Політтехнолог Сергій Гайдай вважає, що збільшення податкового навантаження на підприємців призведе до того, що вони почнуть працювати в тіні, а деякі взагалі можуть іммігрувати з України.
Водночас підприємиця Яна Матвійчук в інтервʼю УНН заявила, що податкова політика Гетманцева заведе весь малий бізнес в Україні у прірву і призведе до ще більшого занепаду економіки.