"Роздуті" ціни на ПЛР-тести: експерти назвали реальну вартість

"Роздуті" ціни на ПЛР-тести: експерти назвали реальну вартість

Київ  •  УНН

11 листопада 2020, 06:08  •  30125 перегляди

КИЇВ. 11 листопада. УНН. За останню добу в Україні було проведено 43 908 тестувань на "ковід" методом ПЛР, і ще - 29 377 досліджень методом ІФА. Попит на "ковідні" тести зараз зростає, а це, своєю чергою, обумовлює їх високу вартість. Аналіз цін на тести методом ПЛР провели експерти Pro-consalting, передає УНН.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Державним ПЛР-лабораторіям не вистачає потужностей для тестування на COVID-19 – Ляшко.

Так, експерти констатують, що ціни на ПЛР часто завищені, і різняться вони у залежності від регіону та типу структури, яка проводить діагностику. Для порівняння: визначення вірусного захворювання методом ПЛР у Центрі громадського здоров'я МОЗ на початку 2019 року (до COVID-19) коштувало 405,39 грн. Зараз же ПЛР-тестування коштує від 700 грн і вище. А у деяких приватних клініках - взагалі сягає 1800 - 2500 грн.

"Дорожнеча послуги у комерційних структурах обгрунтовується можливістю надання таких додаткових послуг, як виїзд додому, переклад довідки на іноземну мову, зменшення термінів отримання результатів. Часто окремою вважається сама процедура забору біоматеріалу та інше", - пояснюють аналітики.

Експерти вважають, що адекватна ринкова ціна для ПЛР-тестування на COVID-19 - близько 1000 грн, з урахуванням якісних реагентів. Ціна 600-700 грн змушує засумніватися у якості матеріалів, які використовують, у той же час, як ціна 1500 грн і вище - нічим не підкріплена.

"Роздуті" ціни на ПЛР-тести призвели до того, що Антимонопольний комітет України у жовтні відкрив справу по ціноутворенню у Київській, Чернігівській, Житомирській, Черкаській областях та у Києві.

"За результатами справи, незважаючи на те, що деякі клініки працюють з рентабельністю у 70%, порушень комітет не зафіксував, ніяких антиконкурентних узгоджених дій і цінових змов не виявив", - зазначають аналітики.

Нагадаємо, на думку експертів, альтернативою складному і дороговартісному ПЛР-тестуванню зможуть стати вітчизняні "антигенні" ІФА-тести на "ковід". З їх допомогою хочуть вирішити проблеми похибок діагностики, а також "ліквідувати" багатогодинні черги до ПЛР-лабораторій.

У ЦГЗ МОЗ уже повідомили, що ІФА-тести на антиген коронавірусу SARS-CoV-2 значно чутливіші та точніші за експрес-тести. І коштуватимуть нові тести дешевше за ПЛР.