Президент Ірану: європейці відповідальні за припинення нами зобов'язань з ядерної угоді
Київ • УНН
КИЇВ. 7 липня. УНН. Президент Ірану Хасан Роухані поклав в суботу на європейських партнерів відповідальність за припинення Іраном частини своїх зобов’язань по Спільному всеосяжному плану дій (СВПД) щодо ядерної програми. Про це, як повідомив телеканал Al Mayadeen, Роухані заявив в телефонній розмові з президентом Франції Емманюелем Макроном, передає УНН.
“Євросоюзу слід діяти відповідно до своїх зобов’язань, що випливають з міжнародних угод і резолюцій ООН”, — сказав він.
Як зазначив Роухані, останні кроки Ірану “не виходять за рамки ядерної угоди і не є порушенням ВДП”. При цьому він дав зрозуміти, що тільки скасування всіх санкцій проти Ірану може змусити Тегеран переглянути свої рішення.
У розмові з Макроном іранський президент назвав тиск, який чинять США на Іран “тероризмом і економічною війною”.
За інформацією телеканалу, у відповідь французький лідер закликав всі сторони прийняти кроки по збереженню ВДП.
“Припинення ядерної угоди стане колективним поразкою, і це буде дуже сумно”, — навів телеканал слова Макрона. При цьому президент Франції нагадав, що Євросоюз з самого початку заперечував проти виходу США з угоди щодо іранської ядерної програми.
Раніше в суботу радник верховного керівника Ісламської Республіки Алі Акбар Велаяті повідомив, що Іран має намір піти на наступний крок у відповідь на невиконання європейськими партнерами своїх зобов’язань з ядерної угоді і з 7 липня почне збагачення урану до 5%. За його словами, “такий крок відповідає інтересам розвитку іранської ядерної енергетики”.
Згідно з відомостями агентства Fars, заступник міністра закордонних справ Ірану і головний парламентер по ВДП Аббас Арагчі офіційно оголосить у неділю на прес-конференції в Тегерані про другий етап скорочення іранських зобов’язань з ядерної угоді.
У понеділок в Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ) поінформували, що Іран вже перевищив ліміт у 300 кг низькозбагаченого урану, який був дозволений ядерної угодою. Спеціальне засідання Ради керуючих МАГАТЕ про розвиток подій навколо іранського ядерного досьє призначено на 10 липня.
Іранська відстрочка закінчується 8 липня
Проблема іранського ядерного досьє різко загострилася після одностороннього виходу США з СВПД 8 травня 2018 року і введення проти Ірану американських економічних санкцій в сфері нафтового експорту. Рівно через рік — 8 травня 2019 року — президент Ірану Хасан Роухані оголосив, що Тегеран призупиняє частина зобов’язань з ядерної угоді і дає іншим учасникам два місяці на те, щоб повернутися до її виконання. СВПД був укладений Іраном з постійними членами Ради Безпеки ООН (Росія, Велика Британія, Китай, США, Франція) та Німеччиною у 2015 році. Угода обмежувала ядерні розробки Тегерана в обмін на скасування санкцій ООН і односторонніх обмежувальних заходів США і ЄС. Іран тоді зобов’язався протягом 15 років не збагачувати уран більш ніж на 3,67% і підтримувати запаси збагаченого урану на рівні, що не перевищує 300 кг, а також не споруджувати додаткових важководяних реакторів, не накопичувати важку воду і не займатися розробкою ядерного вибухового пристрою.