Політолог: НАБУ було і буде інструментом політичних репресій
Київ • УНН
КИЇВ. 24 листопада. УНН. В Україні нікому боротися з корупцією, бо діючі антикорупційні органи займаються політичними репресіями. Таку думку у коментарі УНН висловив політолог Всеволод Степанюк.
Цитата
“НАБУ і інші антикорупційні органи вони створювалися як інструмент політичних репресій, а точніше — політичного контролю за державними діячами України, за олігархами тощо. У нас жодна резонансна справа не була доведена цими органами до кінця. Що дає нам право говорити, що результату діяльності антикорупційних органів в Україні немає”, — сказав він.
З появою НАБУ та інших антикорупційних органів рівень корупції в Україні тільки зріс, продовжив фахівець.
“Що було очевидно, бо антикорупційні органи створювалися на вимогу зовнішніх партнерів України. І працюють вони, виконуючи вимоги своїх “резидентів”, — додав політолог.
Нагадаємо, у жовтні Рада змінила статус НАБУ з правоохоронного органу на центральний орган виконавчої влади (у складі Кабміну) зі спеціальним статусом. За ухвалення відповідного закону проголосували 304 народні депутати.
Таким чином депутати намагалися повернути діяльність НАБУ в правове поле, коментує Степанюк. Адже до сих пір існування органу не відповідало вимогам Конституції України, додав він.
“До прийняття цього закону НАБУ діяло поза правовим полем. Призначення керівників органу відбувалося поза правовим полем. Більше того, у Конституції чітко прописані права та обов’язки кожного правоохоронного органу, що діє в Україні. Але НАБУ там немає. Цим законом депутати вирішили вийти із юридичної колізії. Однак, чи вдалося це їм, покаже час”, — додав експерт.
До теми
Фахівці Верховної Ради, що перевіряють законодавчі ініціативи на предмет їх конституційності, і досі важають, що НАБУ — навіть як орган виконавчої влади — існує поза законом.
“Слід зауважити, що Конституція України не передбачає існування в державному механізмі (апараті) органів виконавчої влади зі спеціальним статусом, які здійснювали б відповідні функції за межами системи органів виконавчої влади”, — вказують експерти.
Так само фахівці парламенту проти участі іноземців у конкурсних відборах керівників НАБУ, адже за їх данними це порушує суверенітет України.
Раніше про політичне переслідування з боку НАБУ заявили нардеп Сергій Шахов та мер Одеси Геннадій Труханов.
До слова
Європейський аудитор Юхан Партс заявив, що в Євросоюзі немає країн, масштаби корупції в яких були б такими ж, як в Україні. За підсумками аудиту допомоги ЄС Україні, фахівці прийшли до висновку, що підтримка Євросоюзом реформ в Україні по боротьбі з корупцією малоефективна.
За останні 5 років рівень довіри українців до НАБУ знизився вдвічі (з 35% до 16%). Більше, ніж НАБУ, українці довіряють усім іншим правоохоронним органам: СБУ, прокуратурі та поліції.