Опитування: більшість вважає, що Україна повинна звільнити всі свої території, навіть попри ризик тривалішої війни

Опитування: більшість вважає, що Україна повинна звільнити всі свої території, навіть попри ризик тривалішої війни

Київ  •  УНН

 • 610601 перегляди

КИЇВ. 13 березня. УНН. Абсолютна більшість опитаних українців вважають неприйнятними будь-які територіальні поступки для досягнення миру, свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), передає УНН.

Цитата

«Абсолютна більшість українців вважають неприйнятними будь-які територіальні поступки для досягнення миру. За останніми даними КМІС, лише 9% загалом готові до поступок, хоча 87% українців проти жодних поступок», - зазначає виконавчий директор КМІС Антон Грушецький.

Це запитання ставилося загалом щодо «територіальних поступок», без конкретизації територій та можливих «компромісних» пропозицій.

Деталі

Респондентам також пропонувалися два сценарії, один з яких включав допомогу Заходу визволити та надійно захистити всі території включно з Донбасом, проте без Криму. Згідно з цим сценарієм, Україна утримується від військового визволення. Другий сценарій – спроби військового визволення Криму, проте з розуміння, що Захід може зменшити допомогу, а війна може затягнутися.

«У такому підході простір для знаходження «компромісів» розширюється, і більше людей готові пристати на такий формат дій. Утім, разом з цим більшість респондентів – 64% – вважають, що Україна має намагатися звільнити всю територію включно з Кримом, навіть якщо буде ризик зменшення підтримки Заходу і ризик тривалішої війни. На противагу цьому 24% більше схиляються до варіанту, що в обмін на визволення та захист усіх територій з Донбасом (але без Криму) Україна може утриматися від військових дій в Криму», - додає Антон Грушецький.

Також у КМІС зазначають, що з 24 лютого 2022 року провели десятки всеукраїнських опитувань, у яких різні замовники – західні науковці, аналітики, журналісти тощо – часто намагалися «намацати» у різних формулюваннях та методиках межі допустимих компромісів для українців.

«Досі складається враження, що справжньою метою деяких коментаторів є не справедливе завершення війни, а віднайдення «саме того» формулювання, при якому українці «добровільно» відмовляться хоча б від певних територій», - додав Антон Грушецький.

Резюмуючи дослідження, у КМІС зазначають, що незалежно від формулювань запитань – просто «мир» не цікавить українців. Українці усвідомлюють, що без додаткових серйозних умов просто припинення вогню лише відкладе подальшу агресію росії, тому боротьба має продовжуватися і поступок не може бути.

Довідково

Опитування проводилося впродовж 22 лютого - 6 березня 2023 року. Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Опитано 2007 респондентів, що проживають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з громадянами України 18 років і старше, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). 

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки не перевищувала 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% для показників, близьких до 25%, 1,5% - для показників, близьких до 10%, 1,1% - для показників, близьких до 5%. За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення.

Доповнення

Раніше КМІС проводив опитування, згідно з яким понад 78% респондентів налаштовані оптимістично попри соціальні, економічні та енергетичні проблеми