Операція "Курськ": як починалася унікальна місія українських військових
Київ • УНН
Українські військові проводять масштабну операцію в курській області рф. Операція була ретельно спланована під керівництвом Сирського для запобігання російського наступу на Суми.
Чотири місяці тому Сили оборони України розпочали операцію в курській області росії. Вона стала однією з наймасштабніших місій, проведених українськими військовими. А її метою було змусити ворога перекидати свої сили з інших гарячих напрямків і випередити російські плани наступу на Суми. Нині учасники операції поділилися деталями підготовки, планування та виконання цієї унікальної місії. Про це пише УНН з посиланням на документальний фільм.
З документального фільму "Операція Курськ" глядачі дізнаються, як розробляли стратегію наступу, готували командирів і проводили штурми. Фільм також містить унікальні кадри перших днів операції, які демонструють роботу українських військових.
Деталі
Начальник Генштабу ЗСУ Анатолій Баргилевич розповів, що Курська операція — це продукт колективу під командуванням головнокомандувача Збройних сил України Олександра Сирського.
Сирський пояснив, чому було обрано Сумський напрямок. "По-перше, ворог розглядав цей напрямок для наступальних дій на Суми," — сказав Сирський.
На той момент найгарячішими точками були Покровський напрямок, а також росіяни намагалися захопити позиції ЗСУ на Курахівському напрямку.
"У цих умовах треба було прийняти рішення, як обмеженими силами значно послабити тиск противника і зробити щось таке, щоб ворог відреагував, знявши значну кількість своїх частин із цих двох напрямків," — пояснив Сирський.
Начальник Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олександр Комаренко додав:
"Суми залишалися в їхніх планах, і рано чи пізно вони б пішли туди. Тому однією з цілей операції було випередити противника і не дати йому зайти на нашу територію."
Пізніше путін звинуватив Україну у "масштабній провокації". москва стверджувала, що Україна завдає ударів по території рф.
Жоден із військових або чиновників не коментував операцію. Уся інформація, якою володіла українська чи західна преса, надходила з соцмереж. У той період зберігався режим радіомовчання. Керівництво операцією до останнього не інформувало ті військові частини й особовий склад, які йшли в наступ, про напрямки.
А тим часом у цивільного населення Курщини паніка лише зростала.
Командир 82-ї окремої десантно-штурмової бригади Дмитро Волошин згадує: "Операція розпочалася для мене особисто десь 18-19 червня. Ось приходить розпорядження головнокомандувача, де "командиру 82-ї бригади прибути у визначене місце для проведення службової наради". Подивилися на все і вирішили, що не такий страшний чорт, як його малюють".
Командир 61-ї механізованої бригади Андрій Федічев зазначив: "З наближенням до безпосереднього виконання завдання з'являлася конкретика: де, на якому напрямку, в районі яких населених пунктів. Усе це було поступово".
Волошин підкреслив, що підготовка була масштабною:
"Ми приклали дуже багато зусиль для виконання цієї операції. Велика кількість особового складу пройшла підготовку через навчальні центри ЗСУ, як сухопутних, так і десантно-штурмових військ. Ми зробили акцент на колективній підготовці, на веденні рейдових дій, наступальних і штурмових операцій, зайнятті районів та рубежів. Особливу увагу приділили командирам рот".
Напередодні наступальних дій Сирський за дві доби об'їздив усі підрозділи, зустрівся з командирами рот і визначив цілі та завдання.
"90-95% особового складу дуже зраділи можливості піти й дати ворогу по зубах на його території," — зауважив Волошин.
Усі варіанти розвитку подій операції були прораховані. За словами Сирського, врахували також досвід ведення Харківської операції.
Нагадаємо
В НАТО ще у серпні заявляли, що наступ України в Курському прикордонному районі росії є законним і відповідає праву українців на самооборону.