Опендатабот: майже утричі менше корупціонерів покарали у 2023 році
Київ • УНН
У 2023 році до Реєстру корупціонерів в Україні було внесено 2 420 осіб, що майже втричі менше, ніж у 2021 році, причому найбільше випадків зареєстровано у Львівській та Київській областях.
У 2023 році до Реєстру корупціонерів було додано 2,4 тисячі осіб, що майже в три рази менше, ніж у 2021 році. Найбільше корупційних випадків зареєстровано у Львівській та Київській областях, за даними Опендатабот, пише УНН.
Деталі
Зазначається, що минулого року 2,420 осіб було додано до Реєстру корупціонерів, що на 65% менше, порівняно з довоєнним 2021 роком, коли реєстр поповнився майже 7 тисячами записів. За останні три роки Львівська область видала найбільшу кількість вироків. З часу початку великої війни кількість корупційних випадків також знизилася: з 537 у 2021 році до 192 у минулому році.
У 2021 році більшість справ у Реєстрі були пов’язані з порушеннями декларацій, становлячи 75,9% усіх вироків, в той час, як у 2023 році такі випадки скоротилися до 1,6%. Це зміна зумовлена призупиненням перевірок декларацій посадовцями НАЗК і скасуванням обов'язковості подачі декларацій з початку війни.
У 2022-2023 роках основною причиною внесення осіб до Реєстру корупціонерів стала пропозиція або обіцянка неправомірної вигоди для дій або бездіяльності у владі, становлячи 38,2% і 53,1% випадків відповідно. В більшості випадків, 92% засуджених отримують штрафи. Позбавлення волі, громадські роботи чи умовні терміни складають 5-8% від загальної кількості покарань.
У реєстрі також зареєстровані випадки довічного ув'язнення за корупцію. Один з таких випадків стосується чоловіка, який вже мав довічний вирок і запропонував хабар у розмірі 2 тис. грн працівнику в'язниці за дозвіл отримати модем "Водафону". Ця нова корупційна дія призвела до додавання до його покарання, і він був занесений до Реєстру корупціонерів як довічно ув'язнений.
На жаль, Реєстр корупціонерів досі не є індикатором боротьби із корупцією в Украіні. Як і не може вибіркове покарання бути вирішенням проблеми корупції, замість відбудови прозорих систем. Довічні ув’язнення „за корупцію" відображають якість даних реєстру та якість роботи НАЗК,
Нагадаємо
Генеральний прокурор Андрій Костін оголосив, що у 2023 році сімом посадовцям Міністерства оборони України було повідомлено про підозру в корупції, а одну справу було передано до Вищого антикорупційного суду. Злочини включали закупівлю неякісних бронежилетів та засобів індивідуального захисту, а також розтрату коштів.