Нові податки для ФОПів з 2025: що зміниться та кого це торкнеться

Нові податки для ФОПів з 2025: що зміниться та кого це торкнеться

Київ  •  УНН

 • 16896 перегляди

Read in English

З 1 січня 2025 року в Україні зміняться ставки військового збору для ФОПів та фізичних осіб. ФОПи першої, другої та четвертої груп платитимуть 800 грн на місяць, а третьої групи - 1% від обороту.

З 1 грудня 2024 року в Україні набув чинності закон, відомий як "ресурсний" закон про підвищення податків, який має значний вплив на фізичних осіб-підприємців (ФОПів) та юридичних осіб, що працюють на спрощеній системі оподаткування.

Закон був підписаний Президентом Володимиром Зеленським після численних коригувань, а його публікація була відтермінована на кілька днів. Основним нововведенням стало підвищення ставки військового збору та введення нових правил оподаткування для певних груп платників податків.

Повідомляє УНН з посиланням на Міністерство фінансів України.

Деталі

Як вже повідомлялося, президент України Володимир Зеленський підписав закон №11416-д про "історичне" підвищення податків, який ще називають "ресурсним".За словами нардепа Ярослав Железняка, закон планували опублікувати 30 листопада, задля набуття його чинності 1 грудня.

Утім, уже 29 листопада з'явилася інформація, що публікацію закону про підвищення податків зняли. І опублікували його 30 листопада, і відповідно чинності він набув 1 грудня.  

Проєкт закону № 9319  щодо оподаткування винагород за гіг-контракти у резидентів "Дія Сіті" Рада підтримала у другому читанні . "За" проголосувало  268 нардепів.  

Саме в ньому була правка, якою виправляли податковий законопроект 11416д і "заднє число" де з 01 жовтня податки переносять на 01 січня 2025 року для ФОПів

- зазначав Ярослав Железняк.

3 грудня Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики вніс правку до законопроєкту "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", згідно з якою для ФОПів третьої групи нове оподаткування також буде діяти з 1 січня 2025 року.

Що передбачає Закон?

Для ФОПів першої, другої та четвертої груп ставка військового збору буде становити 10% від мінімальної заробітної плати, яка на початок 2025 року встановлена на рівні 8 000 грн. Це означає, що розмір військового збору для таких ФОПів складатиме 800 грн на місяць. Зміни стосуються сплати цього збору починаючи з 1 січня 2025 року.

Платники єдиного податку третьої групи, як фізичні особи-підприємці, так і юридичні особи, повинні будуть сплачувати військовий збір у розмірі 1% від свого обороту, і перші платежі буде здійснено за підсумками першого кварталу 2025 року.

Також стягування військового збіру не відбуватиметься "заднім числом". Тобто, фізичні особи не будуть змушені доплачувати збір за 2024 рік, а їхній загальний річний дохід за 2024 рік буде оподатковуватися військовим збором за ставкою 1,5%.

Однак, деякі доходи, зокрема від операцій з майном, а також доходи у вигляді вартості успадкованого чи отриманого в дарунок майна, будуть оподатковуватися військовим збором за ставкою 5% з 1 грудня 2024 року.

З 1 січня 2025 року ставка військового збору для всіх доходів фізичних осіб, які будуть зазначені у річній декларації, збільшиться до 5%. 

Значні зміни також стосуються оподаткування облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), зокрема військових облігацій. Вони продовжуватимуть бути звільненими від оподаткування податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовим збором.

Соціальні виплати, пенсії, стипендії та інші доходи, які не підпадають під оподаткування ПДФО, також не підлягатимуть оподаткуванню військовим збором.

Варто зазначити, що для військовослужбовців та працівників силових структур ставка військового збору залишатиметься на рівні 1,5%, як це передбачено законодавством для цієї категорії осіб.

Державний бюджет з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну фактично поділено на дві основні частини - військову та соціально-гуманітарну.  

Усі військові видатки, які у 2025 році сягнуть 2,23 трлн грн або 26,3% ВВП, фінансуються за рахунок внутрішніх доходів та запозичень.

Нагадаємо

 Після підписання закону про підвищення податків спостерігається масове закриття ФОПів в Україні. Щодня закривається понад 1000 підприємців, що значно перевищує звичайний показник у 700 закриттів.