КМІС: 35% українців вірять в астрологію, ще 25% - в екстрасенсорні здібності
Київ • УНН
Згідно з нещодавнім опитуванням КМІС, 43% українців вірять принаймні в одну з наступних речей: астрологію, екстрасенсорні здібності або таро.
Згідно з останнім опитуванням Київського міжнародного інституту соціології 35% українців вірять в астрологію, 25% – в екстрасенсорні здібності, 15% – у тарологію. Про це пише УНН з посиланням на КМІС.
Деталі
Соціологи зазначають, що як чоловіки, так і жінки вірять в астрологію, екстрасенсорні здібності й тарологію Водночас вищий показник серед жінок (49% вірять у принаймні одне з переліку проти 36% серед чоловіків).
При цьому показник зростає з 26% серед респондентів до 30 років до 51% серед респондентів старших за 60 років. Якщо серед опитуваних з високим рівнем достатку 34% вірять у принаймні одне з переліку, серед осіб з дуже низьким достатком – 65%.
Принаймні в одне з цього переліку вірять 43% українців
Соціологи додали, що вони не мають можливості оцінити вплив щирості відповідей на саме це запитання, але досвід проведення опитувань дає нам підставити довіряти отриманим загальним тенденціям.
Доповнення
Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький прокоментував результати опитування і зазначив, що кризові та психологічно складні періоди (як на суспільному, так і на особистісному рівнях) є "сприятливим" середовищем для зростання інтересу до астрології, екстрасенсорних здібностей і тарології.
За його словами, за результатами опитування КМІС для NDI у листопаді 2023 року, 66% українців відзначали погіршення психічного здоров’я після повномасштабного вторгнення
Крім цього, за його словами, розвиток цифрових технологій значно "спрощує" контакти українців з астрологами та віщунками.
Враховуючи масштаб ситуації, у разі бажання вести дискусії навряд чи доцільно вдаватися до простого таврування людей, які вірять в астрологію тощо. Основа віри є досить складною і її швидко не розвіяти простими аргументами (чи тим більше глузуваннями). Разом з цим питання також потребує уваги, оскільки багато людей у складних обставинах можуть під впливом недобросовісних людей зазнати значних втрат або вдатися до деструктивних дій
Довідково
Опитування проводили з 17 до 23 лютого в межах всеукраїнського опитування громадської думки "Омнібус". Методом телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів опитано 1 052 респонденти, які проживають в усіх регіонах України (крім АР Крим).
Опитування проводили з дорослими (віком 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, що контролювалася урядом України.
До вибірки не включали жителів територій, які тимчасово не контролюються владою України, а також опитування не проводили з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% - для показників, близьких до 10%, 1,5% - для показників, близьких до 5%. (...) Загалом, ми вважаємо, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.