Експерти COP29: Чому мета зі зниження температури на 1,5°C стала недосяжною
Київ • УНН
Три провідні дослідницькі групи прогнозують перевищення глобальної температури на 1,5°C у 2024 році. Експерти визнають неможливість досягнення кліматичної мети через тривалу бездіяльність.
Три з п’яти провідних дослідницьких груп, які спостерігають за глобальними температурами, вважають, що 2024 рік буде щонайменше на 1,5C (2,7F) спекотнішим. Це пов’язано із тим, що узгоджена на міжнародному рівні мета утримати глобальне підвищення температури нижче 1,5°C протягом деякого часу "була мертвішою за цвях у дверях".
Пише УНН із посиланням на The Guardian та Focus.
2024 рік знову стане найспекотнішим за всю історію спостережень, температура вперше перевищить 1,5 °C над доіндустріальним рівнем.
Мета уникнути перевищення 1,5C мертвіша за цвях. Наразі цього майже неможливо уникнути, тому що ми надто довго чекали, щоб діяти
Більше того, фахівець зазначив, що "ми прискореними темпами перетинаємо межу 1,5°C, і це триватиме доти, доки глобальні викиди не припинять зростати". Висновки підтвердили три з п'яти провідних дослідницьких груп, що відстежують глобальні температури.
Водночас, дипломати та експерти на COP29 не перестають говорити про 1,5°C.
Очевидно, що 1,5°C стає все важчим. Незалежно від того, наскільки це важко, я не хочу відмовлятися від цієї мети, добре знаючи, яка шкода лежить по той бік цих 1,5°C
Проте мета 1,5°C зараз видається скоріше риторичною, ніж науково досяжною, якщо не враховувати величезні обсяги поглинання вуглецю в майбутньому за допомогою ще неперевірених технологій, пише Guardian.
"Я ніколи не думав, що 1,5C - це мислима мета. Я думав, що це безглузда річ. Я абсолютно не здивований, як і майже всі кліматологи, що ми проскакуємо повз неї з такою швидкістю", - сказав Гевін Шмідт, кліматолог з NASA.
Велика проблема, кажуть експерти з питань клімату та політики, полягає в тому, що ніхто не знає, яку мету прийняти наступною. Це має бути 1,6°C, чи 1,7°C, чи навіть більше? Що є реалістичним, але водночас мотивуючим? Чи має нова ціль бути іншою цільовою температурою чи чимось іншим?
"Якщо ми не можемо досягти 1,5C, краще отримати 1,6C, ніж 1,7C, що буде краще, ніж отримати 2C або більше", зауважують фахівці.
"У будь-якому разі на нас не чекає хороший результат. Це складно. Але кожна десята градуса має значення", додав Хаусфатер.
Нагадаємо
Раніше УНН передавав, що зміна клімату дозволила вирощувати нові культури в регіонах України, де вони раніше не вирощувалися, створюючи можливості для розвитку аграрного сектору. Про це зазначив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький на конференції "Кліматичні зміни: виклики для аграрної освіти і науки".