Екологи б’ють на сполох: Україна забруднює європейські країни
Київ • УНН
КИЇВ. 20 червня. УНН. Близько 40% сміття із Закарпаття через паводки несе по річкам в Угорщину та Словаччину. Про це йдеться у сюжеті місцевого ЗМІ “Тачів”, передає УНН.
На Закарпатті ситуація з утилізацією та переробкою твердих побутових відходів є критичною, зокрема і в Ужгороді. Можливості міського сміттєзвалища майже вичерпані, а місця для будівництва нового полігону чи заводу для переробки сміття поки не знайшли. Навіть якщо знайдуть інвесторів, то місцеві громади виступають проти зведення таких об’єктів на їхній території.
Експерти стверджують, що єдиний вихід — це шукати компроміс і таки подбати про утилізацію сміття.
“На сьогоднішній день немає законодавства, яке б запустило галузь переробки. І основна проблема в тому, що ми як споживачі маємо розуміти і нести відповідальність за своє сміття і оплачувати послугу переробки цього сміття”, — сказала експерт громадської ініціативи “Зелене світло” О.Колтик.
Нагадаємо, кожного року в Україні утворюється близько 12-15 млн тонн твердих побутових відходів, 40% із яких — це тара.
На розгляді у Верховній Раді перебуває законопроект, за яким пропонується використану тару збирати через фандомати за депозитною системою. Тобто, здаючи тару у фандомат, люди повертатимуть частину коштів, сплачених під час купівлі напою.
Нардепи переконані, що нова система збору тари допоможе зменшити кількість сміття в Україні та стимулюватиме громадян цивілізовано поводитися з відходами.
Таку систему збору тари використовують багато розвинених країн: Німеччина, Данія, Фінляндія, Естонія, Норвегія, Швеція та інші. Кращі результати показує Німеччина, де завдяки фандомати збирають від 80 до 98% всієї використаної тари.