Другий день поспіль ВАКС не може обрати запобіжний захід Галантернику

Другий день поспіль ВАКС не може обрати запобіжний захід Галантернику

Київ  •  УНН

 • 36927 перегляди

Каменем спотикання, через який, очевидно, суддя ВАКС не може прийняти рішення на користь обвинувачення стала відсутність доказів вручення фігуранту повідомлення про підозру та формальний міжнародний розшук, даних про який немає навіть в Інтерполі.

КИЇВ. 8 грудня. УНН. Вищий антикорупційний суд знову переніс слухання клопотання НАБУ та САП про обрання запобіжного заходу Володимиру Галантернику у так званій "одеській справі" на завтра, повідомляє кореспондент УНН.

Важливою обставиною для обрання запобіжного заходу, тим більше якщо це стосується такого виняткового та тяжкого заходу як арешт, є обов'язкове вручення фігуранту повідомлення про підозру, заявляє сторона захисту. У разі Галантерника таке повідомлення не вручено через те, що детективи і прокурори САП направили його за адресами Одеси, де фігурант не живе і не зареєстрований з 2017 року. Відповідно, всі повідомлення обвинувачення були повернуті їм з позначкою "не вручено", що підтверджується відповідним листом Укрпошти.

Сторона звинувачення свої дії пояснює тим, що не знала, де знаходиться Галантерник, а тому відправила за тими адресами, які вважала його останнім можливим місцем проживання. Адвокати ж Галантерника стверджують, що звинувачення лукавить, оскільки напередодні відправки підозри вони отримали від самого фігуранта інформацію про адресу його консульського обліку в Ізраїлі, куди, на думку захисту, і повинні були бути відправлені всі офіційні листи.

До слова, додамо що інформація про те, що Галантенрник вже давно не живе в Одесі, а проживає за кордоном, зокрема в Лондоні, не є секретом і неодноразово була озвучена в ЗМІ. Крім того, за словами самого прокурора САП Валентина Мусіяки, їм було достовірно відомо про те, що Галантерник у серпні покинув Україну.

На виправдання помилкової відправки підозри прокурор САП заявив, що крім адресного повідомлення, вони розіслали листи електронною поштою, якою, як їм здається, повинен був користуватися Галантерник. Однак і тут сталася "осічка", оскільки поштовий сервер повідомив відправників про те, що їх листи не доставлені.

Проте обвинувачення вважає, що ними вжито "вичерпних заходів" для повідомлення фігуранта про підозру, а отже можна обирати арешт. Адвокати ж вважають, що їхні опоненти недоговорюють. Вони наполягають, що вичерпними заходами було б направлення підозри за вказаними Галантерником адресами в Ізраїлі або Британії, де він зараз знаходиться, про що сам таки повідомив прокурорів і детективів.

Але це з незрозумілих для них причин зроблено не було. Вони лише здогадуються, що детективи дуже поспішали, тому не хотіли залучати міжнародні канали комунікації з представниками країн, де зареєстрований і проживає Галантерник.

На підтвердження своєї позиції адвокат Ольга Просянюк надала суду науковий висновок заслуженого юриста та професора кафедри кримінально-правової політики та кримінального права Київського національного університету імені Тараса Шевченка Петра Андрушка, який підтвердив, що з урахуванням усіх обставин, Галантерник не може вважатися підозрюваною особою, оскільки підозру йому не вручено. Висновок професора обурив прокурора САП, який зажадав від судді Наталії Мовчан не брати його до уваги, тому що вона і так знає норми законодавства і може їх трактувати без допомоги професорів права.

Другим істотним аргументом не на користь обвинувачення послужила формальна Постанова детектива НАБУ про міжнародний розшук Галантерника, яка не мала жодних реальних наслідків. Зокрема, єдина організація в світі, яка може підтвердити і реально оголосити людину в міжнародний розшук — це Інтерпол, а він цього не зробив. Більш того, Укрбюро навіть не відправляло повідомлення Інтерполу про постанову детектива НАБУ, повідомили адвокати. Вони пояснюють це тим, що НАБУ втратило статус правоохоронного органу у зв'язку з недавніми змінами до законодавства, а разом з ним і право оголошувати людей у міжнародний розшук. Звинувачення ніяк не прокоментувало цей нюанс.

Серед іншого два дні поспіль обговорювалися і зібрані стороною звинувачення дані про нібито вплив Галантерника на Одеську міськраду і особливо його роль в політичному житті Одеси, побудові партії Геннадія Труханова "Довіряй справам", яка на даний момент найбільш рейтингова і найчисленніша в міськраді. За словами прокурора САП Мусіяки, саме Галантерник придбав партію "Селянська Україна", яка надалі стала партією "Довіряй справам".

Разом з тим, неозброєним поглядом була помітна лояльність судді ВАКС Наталії Мовчан до прокурора САП Валентина Мусіяки, яка незаперечно приймала всі його дані, на чому неодноразово акцентували і адвокати, звертаючись з проханням до судді не допомагати прокурору відповідати на питання і не покривати незручні ситуації, в яких він опинився.
Суддя свою заангажованість у процесі заперечувала.

Однак зв'язок Мовчан і Мусіяки вже помітили й інші ЗМІ — виявляється, це старі знайомі ще з Сумської області, де Мовчан була суддею Охтирського суду, а Мусіяка — прокурором прокуратури Сумської області. Разом вони брали участь в одних кримінальних справах, як і зараз. До складу так званого "Сумського конгломерату" увійшла і суддя ВАКС Оксана Олійник, яка раніше задовольнила прохання НАБУ і САП про проведення спецрозслідування щодо Галантерника. Причому, прийняла таке клопотання від обвинувачення, перебуваючи на лікарняному. Олійник, як і Мовчан, раніше так само працювала в Охтирському суді.

До речі, і цей фактор став причиною конфузу. Справа в тому, що Галантерник надав звинуваченню свій номер в Ізраїлі для зв'язку. Однак прокурор САП Мусіяка порахував, що це не Ізраїльський номер, а Сумський, аргументуючи це тим, що він звідти родом і прекрасно обізнаний про цю комбінацію цифр. Однак виявилося, що Ізраїльський оператор стільникового зв'язку і код Сумської області мають однаковий набір цифр, про що напевно не знав Мусіяка.

Завтра ВАКС продовжить обирати запобіжний захід Галантернику. Процес триватиме вже третій день поспіль.